Odyseja Umysłu w Gminnym Gimnazjum

DSC_2207 (640x424)Odyseja Umysłu jest międzynarodowym programem, w którym mogą brać udział dzieci i młodzież od szkoły podstawowej po studia. Do programu zgłaszane są drużyny siedmioosobowe, które razem pracują nad rozwiązaniem konkursowego zadania długoterminowego i ćwiczą „spontany”. Każdy zespół z regionu jedzie na eliminacje do Wrocławia, gdzie pokazuje swoje rozwiązanie problemu. Jeśli przejdzie dalej ma możliwość wyjazdu do Gdańska na Ogólnopolski Finał, a nawet do USA na Finały Światowe.

Od dwóch lat w Gminnym Gimnazjum w Lubinie realizowany jest program Odysei Umysłu, którego głównym założeniem jest rozwój twórczego i kreatywnego myślenia. Uczniowie na zajęciach uczą się jak myśleć w sposób nieschematyczny i niecodzienny. Szukają i nazywają swoje mocne strony, swoje talenty, które mogą być wykorzystane podczas rozwiązania konkursowego zadania. Młodzież trenuje również „spontany”, które są oceniane na eliminacjach we Wrocławiu.

W miniony weekend Gminne Gimnazjum w Lubinie było organizatorem Lubińskich warsztatów odysei umysłu. Do Lubina przyjechały dwie drużyny Odyseuszy z Wrocławia, razem ze swoimi trenerami. Podczas dwudniowej zabawy wspólnie z dwoma drużynami i ich trenerem z Gminnego Gimnazjum goście poznawali tajniki kreatywnego i twórczego myślenia.

Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia, następnie P. Paulina Kulczycka i P. Maciej Stefaniak poprowadzili zajęcia z capoeiry oraz gry na bębnach. Po kolacji trenerzy- Agnieszka i Selim z Wrocławia zabawili grupę podczas zadań i gier integracyjnych. Kolejnego dnia uczestnicy wzięli udział w rozruchu porannym przy tańcach grupowych, po czym przenieśli się w głąb siebie na zajęciach „Wspólne malowanie obrazu”. Manualna lekcja poprowadzona przez P. Monikę Małachowską-Szczok była dla wielu Odyseuszy inspiracją do pracy nad rozwiązaniem problemu konkursowego. Po warsztatach plastycznych ekipa usłyszała i obejrzała „List zza oceanu” i wybrała się na zwiad po Lubinie. Spacer po mieście sprawdził spostrzegawczość zawodników. Głodni wrócili na obiad, po którym czekały ich ostatnie zajęcia „10 kroków do twórczego myślenia” przygotowane przez P. Katarzynę Zasadę. Zajęcia pokazały, że niecodzienne myślenie jest w cenie. Podsumowując, weekend 15.-16.01.2016 przyniósł wiele zmian, pozwolił poznać tajniki umysłu oraz był pomocny do pracy przy rozwiązaniach zadań odysejowych.

Już 27 lutego 2016 r. odbędą się eliminacje we Wrocławiu, na których wystąpią dwie drużyny z Gimnazjum w Lubinie. Zapraszamy do kibicowania oraz do udziału w programie Odyseja Umysłu.

(oprac. Gimnazjum w Lubinie)