Oddajemy krew dla chorej na białaczkę Ali

hdk2Kluby Honorowych Dawców Krwi – Serce Górnika i Kropla Życia wraz z OSP w Krzeczynie Wielkim i klubem Miedziowi Rugby organizuje zbiórkę krwi pod nazwą „Podaruj dziecku szansę”. Do akcji włącza się zawiązany niedawno Klub Honorowych Dawców Krwi przy Gminie Lubin. Dodatkowo szukany też będzie dawca szpiku dla kilkuletniej Ali Goś z Gminy Lubin, która walczy z białaczką.

Akcja krwiodawstwa potrwa trzy dni – od 26 do 28 listopada i kierowana jest do wszystkich lubinian w wieku od 18 do 65 lat. Aby oddać krew, wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (budynek szpitala przy ul. Bema) lub Uczelni Zagłębia Miedziowego w Lubinie w wyznaczonych godzinach.

– Nie ma większej tragedii niż choroba dziecka, dlatego wszyscy zobowiązani jesteśmy udzielić pomocy Ali i rodzinie dziewczynki. To będzie pierwsza akcja zawiązanego przed miesiącem Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Gminie Lubin – mówi Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin i prezes Klubu HDK przy Gminie Lubin.

– Krew oddajemy dla dzieci z Kliniki Transplantacji Hematologii i Onkologii dziecięcej we Wrocławiu – mówi Zbigniew Młotek z klubu Serca Górnika. – Zależy nam na tym, żeby nie postrzegano nas jako konkurencji dla kibiców Zagłębia, którzy działają ze swoją inicjatywą, a żeby połączyć siły i wzajemnie się wspierać w tak ważnym celu – dodaje.

IMG_0758

W pomoc Ali zaangażowała się Ochotnicza Straż Pożarna w Krzeczynie Wielkim. Na zdjęciu Paweł Gębalski.

Poza zbiórką krwi, organizatorzy włączają się w pomoc dla 4,5-letniej Ali Goś z gminy Lubin. Od września, czyli od momentu zdiagnozowania białaczki, dziewczynka przebywa w szpitalu we Wrocławiu. Przechodzi chemioterapię, potrzebuje kosztownego leczenia, a przede wszystkim – zdrowia.

– Przez dwa dni w Lubinie będziemy szukać bliźniaka genetycznego dla Ali. Znajdując odpowiedniego dawcę szpiku, możemy uratować jej życie – dodaje Zbigniew Młotek.

Zbiórka krwi odbędzie się:
– 26 listopada w godz. 7.30-10.45 w RCKiK,
– 27 listopada w godz. 7.30-16.30 w RCKiK,
– 28 listopada w godz. 10.30-14.30 w UZZM.

Poszukiwanie dawców szpiku dla Ali odbędzie się:
– 27 listopada w godz. 11-16.30 w RCKiK,
– 28 listopada w godz. 10.30-14.30 w UZZM.

(MG/lubin.pl)