Od trzech lat pod skrzydłami Orła Białego

Szkoła Podstawowa imienia Orła Białego w Raszówce obchodziła III rocznicę nadania imienia. Święto, jak co roku, miało wyjątkową oprawę. Program artystyczny, który brawurowo zaprezentowała utalentowana młodzież pod kierunkiem opiekunów, został nagrodzony gromkimi brawami. Z kolei występ przedszkolaków wywołał prawdziwą euforię wśród publiczności.

Szkoła Podstawowa w Raszówce otrzymała imię Orła Białego oraz sztandar 30 kwietnia 2014 roku. Od tamtej pory uczniowie oraz nauczyciele uroczyście obchodzą święto swojego patrona.

– Orzeł biały, jako symbol państwa ma charakter ponadczasowy. Dotyczy każdego z nas, każdego Polaka. Jest znakiem siły, odwagi, wzniosłości, patriotyzmu, honoru i wielu innych wspaniałych cech. Nie da się zrozumieć naszej historii, naszego patriotyzmu, naszych rewolucji, bez jego duchowego dziedzictwa będącego podstawą narodowej tożsamości – mówi Lucyna Szudrowicz, dyrektor szkoły.

Uroczysty nastrój podtrzymał występ uczniów, którzy w strojach z epoki romantyzmu zatańczyli Poloneza. Podopieczni Marzeny Barskiej z wielką gracją i bezbłędnie wykonali polski taniec narodowy, co zostało nagrodzone przez publiczność wielkim aplauzem. Tradycyjnie, wszyscy odśpiewali hymn narodowy.

– Niesamowite jest, że hymn najgłośniej z nas wszystkich zaśpiewały dzieci. To jest dowód, że w tej szkole patriotyzmu uczy się od małego – mówi Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin.

Część patriotyczną uroczystości zakończył występ wokalny harcerzy i zuchów, z którymi w szkole pracuje druhna Małgorzata Czaja.

Z kolei część artystyczna, przygotowana przez Agatę Szczytyńską porwała publiczność w inny wymiar. Podróż do niesamowitego świata dźwięków możliwa była dzięki młodemu wokaliście Piotrowi Pączkowskiemu. Jego występ sprawił, że słuchacze z przyjemnością przenieśli się do krainy muzyki. Prawdziwym wulkanem energii okazały się przedszkolaki z Wiercienia, które swoim występem zrobiły furorę. Publiczność szybko przyłączyła się i wraz z maluchami śpiewała refren:

Jesteśmy Polką i Polakiem

Dziewczynką fajną i chłopakiem

Kochamy Polskę z całych sił,

Chcemy byś również Kochał ją i Ty i Ty”

Przesłanie dla publiczności przygotowali młodzi aktorzy Teatru Trzydziestu Aktorów pod okiem Agaty Szczytyńskiej. Tematem przewodnim występu była prawda, że nie liczy się wygląd zewnętrzny, lecz to co mamy w środku. Młodzi aktorzy udowodnili, że atrakcyjny wygląd może przykuć uwagę tylko na chwilę, ale to nasze wnętrze i osobowość sprawiają, że jesteśmy ciekawymi ludźmi i mamy coś wartościowego do zaoferowania innym.

Część artystyczną zakończył występ flecistów, podopiecznych Piotra Widza. Program artystyczny przygotowany z myślą o obchodach święta patrona był dziełem Marty Madejskiej.

W uroczystości wzięli udział m.in. Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy, szefowie komisji oświaty oraz rolnictwa Rady Gminy Lubin Zofia Marcinkiewicz i Jan Olejnik oraz radna powiatu Stanisława Kos, wójta Gminy Lubin reprezentowała Barbara Tórz, kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia Urzędu Gminy, a lubińskiego starostę Magdalena Gościniak, obecni byli także dyrektorzy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy Lubin, sołtysi oraz rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.