Ocalili od zapomnienia – koncert w Zimnej Wodzie

Koncert „Ocalić od zapomnienia” poświęcony piosenkom Marka Grechuty sprawił, że małą świetlicę wiejską w Zimnej Wodzie wypełnili po brzegi miłośnicy twórczości wybitnego krakowskiego artysty. Nowe aranżacje piosenek porwały publiczność, która śpiewała wspólnie z wykonawcami.

Koncert poświęcony twórczości Marka Grechuty zainaugurował tegoroczne Dni Kultury Gminnej, które zakończy 3 czerwca gala wręczania Aniołów Kultury Gminy Lubin. To coroczne spotkanie z twórcami i regionalną kulturą w naszej gminie w związku z obchodzonym w maju Dniem Animatora Kultury.

W ubiegłym roku zespoły wokalne z naszej gminy zaprezentowały publiczności utwory Agnieszki Osieckiej. Tegoroczna edycja dedykowana była piosenkom Marka Grechuty w przypadającą w tym roku 50 – tą rocznicę debiutu wybitnego krakowskiego artysty. Usłyszeliśmy wspaniałe interpretacje jego znanych i dopiero dziś odkrywanych utworów w wykonaniu zespołów artystycznych z Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Na scenie zaprezentowały się zespoły Iskra, Studio piosenki „Łał”, Koniczynki, Jarzębina, Lejdis, Lubin, Zachęta, Siedlecka nuta, Swojska nuta i Leśne echo. Przed publicznością wystąpili także soliści, Aleksandra Pęciak, Lucyna Franczak oraz duet Aleksandra Kot i Jacek Kuriata.

Cała sala z wielkim przejęciem słuchała wykonawców i każdy utwór nagradzała gromkimi brawami, a finałową piosenkę pt. „Świecie nasz” wszyscy artyści wykonali razem z publicznością. Koncert zakończył się wspólnym poczęstunkiem, na który uczestników zaprosiły panie z Koła Gospodyń z Zimnej Wody.

Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin zapytana dlaczego akurat repertuar tego artysty został wybrany do tegorocznej edycji Aniołów Kultury odpowiada:

– Marek Grechuta nie tylko przybliżył nam poezję największych polskich poetów, do wierszy których tworzył muzykę. Jego teksty pełne szczerości i autentyzmu, jednocześnie uniwersalne są wciąż aktualne. W tym roku postanowiliśmy przypomnieć nie tylko o okrągłej rocznicy jego debiutu, ale również przybliżyć mniej znane utwory artysty, szczególnie te, które pisał dla młodego odbiorcy. To właśnie utwory z  płyty  „ Piosenki dla dzieci i dorosłych” – pisane na przestrzeni lat dla syna Łukasza, przeważały w wyborze repertuaru młodych i dorosłych artystów działających przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin.

Grechuta rozpoczął i zakończy tegoroczne Dni Kultury. Podczas gali wręczania Aniołów Kultury Gminy Lubin również usłyszymy interpretacje jego piosenek, tym razem w wykonaniu profesjonalistów.