Obradowała Rada Seniorów Gminy Lubin

Podsumowanie roku 2017 i plany na rok bieżący zdominowały ostatnie posiedzenie Rady Seniorów Gminy Lubin. Plany są ambitne i ciekawe:  zwiedzanie zespołu drewnianych domów w Chłemsku Śląskim, udział w Gminnym Rajdzie Rowerowym, spotkanie w ogrodzie FREYA w Bukownej – to tylko niektóre z nich.

W ubiegłym roku seniorzy Gminy Lubin uczestniczyli m.in. w dwóch wycieczkach, pierwsza wiodła szlakami Krainy Wygasłych Wulkanów, a podczas drugiej wyprawy seniorzy zgłębiali walory kulturowe Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Wyjątkowe spotkanie odbyło się w „Ogrodzie Freya” w Bukownej, gdzie oprócz zajęć integracyjnych seniorzy uczestniczyli w warsztatach tkackich.

Niezwykle interesująco zapowiada się rok bieżący. Na początek maja zaplanowano wyjazd do Chełmska Śląskiego. W programie wycieczki znajdzie się m.in. zwiedzanie zespołu drewnianych domów: „Dwunastu Apostołów” i „Siedmiu Braci” połączone z warsztatami tkackimi.

19 maja w Gorzycy odbyć się ma Spartakiada dla Seniorów Gminy Lubin, a 27 czerwca spotkanie integracyjne w „Ogrodzie Freya” w Bukownej połączone z warsztatami zielarsko – kosmetycznymi.

Na 20 października 2018 r. w Osieku zaplanowano Biesiadę Niepodległościową połączoną z Dniem Seniora.

Rada Seniorów w planie działania na 2018 roku ujęła także udział w Gminnym Rajdzie Rowerowym, Nocy Świętojańskiej w Bukownej oraz w wizytach studyjnych organizowanych przez Legnicko – Głogowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

W projekcie działań na 2018 rok uwzględniono także:

– obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości,

– obchody 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki,

– koncert zapomnianych piosenek z lat 20-30-tych XX wieku w wykonaniu zespołów z naszej gminy,

– wyłonienie liderów działających lokalnie na rzecz osób starszych i aktywizowanie osób starszych do działań,

– promowanie aktywnego starzenia się,

– organizacja otwartych spotkań z seniorami,

– konieczność stworzenia systemu trwałego wsparcia osób starszych,

– szkolenia seniorów np.: gry terenowo – edukacyjne, komunikacja w grupie itp.

– informowanie o działaniach i inicjatywach Rady Seniorów,

– wspieranie aktywności społecznej i wolontariatu osób starszych,

– stworzenie warunków i okazji do świadczenia wolontariatu przez seniorów na rzecz innych grup społecznych,

– działania edukacyjne służące przeciwdziałaniu dyskryminacji osób starszych i zmiana negatywnych stereotypów,

– zorganizowanie gminnej biesiady dla seniorów,

– zawody i turnieje np.: na kręgielni,

– animacja środowiska osób starszych, angażowanie osób w proces decydowania, tworzenia i realizowania na każdym etapie.

Następnego posiedzenie Rady Seniorów Gminy Lubin odbędzie się 24 maja 2018 roku o godz. 10.00.

(MP/MG)