Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej

Od dzisiaj musimy zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Możemy to zrobić za pomocą chustki, szalika czy  maseczki. Maseczki wielorazowe, aby zachować ich sterylność,  powinniśmy prać regularnie w wysokiej temperaturze, co najmniej 60 °C.

Mamy obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą odzieży lub jej części, maski albo maseczki.  Dotyczy to miejsc ogólnodostępnych: dróg, placów, galerii handlowych, targowisk, szpitali, placówek oświaty, placówek usługowych i gastronomicznych, a także przestrzeni wspólnych nieruchomości. Rozporządzenie obowiązuje również w budynkach administracji, miejscach pracy oraz w świątyniach.

Zakrywać usta i nos musimy w transporcie zbiorowym. Ale również, jeśli będziemy jechali rowerem, motorem lub samochodem, jeśli jadą z nami osoby, z którymi nie mieszkamy.

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie obowiązuje dzieci, które nie ukończyły czwartego roku życia. W zakładach pracy, także w biurach, pracownicy nie  muszą nosić masek, chyba że chodzi o osoby obsługujące klientów.

Zakrywać się nie będzie musiała też osoba, która „nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju”.

Maseczki nie musi również nosić duchowny sprawujący kult religijny. W przypadku gdy zatrzyma nas policja albo inne organy uprawnione i będziemy musieli się wylegitymować, funkcjonariusz może od nas zażądać odkrycia ust i nosa w celu ustalenia tożsamości. Zakrywać ust i nosa nie musi również żołnierz na służbie i kierowca transportu publicznego. Poniżej publikujemy zasady dotyczące prawidłowego użytkowania maseczek i przypominamy, że te wielokrotnego użytku trzeba prać w temperaturze co najmniej 60 stopni i najlepiej prasować.