Nadzieja i odwaga, te dwie cechy Polaków pomogły przetrwać lata zaborów i wierzyć w to, że Polska będzie wolna i niepodległa. W 99. rocznicę odzyskania niepodległości modlitwą, kwiatami, wierszem i pieśnią oddawaliśmy hołd naszym przodkom, którzy w walce o wolną Polskę oddali to, co mieli najcenniejsze, czyli własne życie.
Obchody Święta Niepodległości zainaugurowała o godz. 10.00 uroczysta msza św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Siedlcach. Wzięli w niej udział przedstawiciele Urzędu Gminy z Tadeuszem Kielanem,wójtem gminy na czele, przedstawiciele Rady Gminy razem z przewodniczącym Norbertem Grabowskim, kierownicy gminnych ośrodków i instytucji, szkół, przedszkoli, przedstawiciele sołectw oraz licznie zgromadzeni uczniowie i mieszkańcy gminy. W tak uroczystej chwili nie zabrakło oczywiście pocztów sztandarowych i pięknych głosów członków dziecięcej scholi, które uświetniły uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny.
– Dwie ważne cnoty, które cechowały naszych przodków i decydowały o sile narodu polskiego, to wiara i nadzieja – mówił w homilii ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek. – Ale nasza historia, to nie tylko zbrojna walka o wolność, to także niezłomność w przekazywaniu tradycji, kultury, języka i wiary. Dzięki temu zaborcy i okupanci nie byli w stanie złamać naszego narodowego ducha. Dlatego to bardzo ważne, by młode pokolenie Polaków miało te cnoty i nie chodzi o to, by karmić ich męczeństwem, ale by dzięki nim dbały o rozwój i pomyślność naszej Ojczyzny.
A jak rozumieją niepodległość młodzi ludzie? – To Ojczyzna i naród – mówi Kacper Maciejczak z Raszówki. – To wolny kraj, ustanowione granice i język – dodaje Szymon Czaja, także z Raszówki.
Po mszy, przy zbiorowej mogile Żołnierzy Wojska Polskiego, dzięki młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Siedlcach, zebrani mogli usłyszeć specjalna prezentację patriotyczną. – Musimy dbać o wolność i pielęgnować ją jak skarb największy – recytowała między innymi Gabriela Dychała z Dąbrowy Górnej.
Pod pomnikiem odśpiewano hymn, zapalono znicz i złożono wieńce.
-Na szczęście dziś nie musimy już oddawać życia w obronie Ojczyzny. Patriotyzm, to w dzisiejszych czasach dbałość o tradycje, ich kultywowanie i szacunek dla pracy oraz Ojczyzny. To także godne obchodzenie świąt narodowych – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin, dziękując jednocześnie zebranym za tak liczne uczestnictwo w obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pod pomnikiem zaprezentował się także zespół wokalny „ Siedlecka nuta”. Natomiast w sali gimnastycznej szkoły w Siedlcach zorganizowano występ dzieci z przedszkola w Raszówce. Najmłodsi pięknie ubrani w stroje i barwy narodowe tańczyli, śpiewali i deklamowali przed licznie zgromadzoną publicznością. Wójt Tadeusz Kielan nagrodził ich okolicznościowym dyplomem i słodkościami.
Ten podniosły nastrój zwieńczył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Głosy z Szewskiej”. To grupa studentów i absolwentów wrocławskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka”. Aranżacjami zaprezentowanych utworów zajmowali się ksiądz Bartek Kot i Ola Kot z Zimnej Wody. Zespół wykonał kilkanaście pieśni, ostatnie razem z udziałem publiczności. Na wszystkich czekał później pyszna, aromatyczna i gorąca grochówka.
(SR)