Obchody Święta Niepodległości w Gminie Lubin (Fotorelacja: Szkoła Podstawowa w Krzeczynie Wielkim, Raszówka, Zimna Woda, Osiek, Miłoradzice, Raszowa Mała, Gimnazjum Gminne, Przedszkole Gminne)

IMG_0590Uroczysta wieczornica w Raszowej Małej zakończyła Gminne Obchody Święta Niepodległości. Podczas koncertu patriotycznego zespołu Leśne Echo, minutą ciszy uczczono pamięć ofiar piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu.

O tragedii, do której doszło we Francji mówi cały świat. Biało-czerwono-niebieskie barwy, na dowód solidarności z Francuzami, widać w każdym zakątku globu. W Raszowej Małej podczas koncertu patriotycznego kierownik artystyczny zespołu Witold Klocek z francuską flagą w rękach poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci, tych którzy odeszli w piątkowy wieczór. Spotkanie w Raszowej Małej, zorganizowane przez Sołtysa Leszka Kozackiego i Radę Sołecką, było więc nie tylko hołdem oddanym tym, którzy zapłacili życiem za niepodległą Polskę, ale także ludziom, którzy stali się ofiarami wojny wypowiedzianej przez fundamentalistów demokratycznemu światu. W uroczystości uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubin Sylwia Pęczkowicz-Kuduk.

Zespół Leśne Echo z montażem słowno-muzycznym wystąpił także podczas uroczystości zorganizowanych z okazji 97 rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości w Raszówce.

DSC_0523W przeddzień Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Krzeczynie Wielkim odbyła się inna niż zwykle lekcja historii. Sala gimnastyczna stała się sceną wydarzeń sprzed lat. Dekoracje w barwach i symbolach narodowych, nawiązywały do historycznej walki o powrót Polski na mapę świata.

Narrator zabrał nas swoją opowieścią „w czasy odległe, by poznać lepiej historię Naszej Niepodległej”, opowiadając o trudnej przeszłości naszej Ojczyzny, o czasach rozbiorów, walk, powstań narodowych. W tle opowieści przewijały się postacie czarownic, symbolizujące zaborcze działania naszych wrogów. Opowieści narratora uzupełniały piękne utwory poetyckie, a także piosenki niepodległościowe o wojence, ułanach, kwitnących pąkach róż czy I Brygadzie. O nieco późniejszych wydarzeniach usłyszeliśmy w tekstach piosenek- Kaczmarskiego – „ Mury” w wykonaniu B. Krac z kl.VI, czy w utworze „Biały krzyż” w bardzo interesującej interpretacji Pana K. Lisa. Piosenka „ Niepodległość”, którą zaśpiewała Oliwia Ziółkowska z kl.V pełna była patriotycznego przekazu. Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała piosenek, wierszy, opowieści w przekonaniu, iż „wiele jest serc, a Polska jest jedna”, jak głosiło motto stanowiące element dekoracji sceny. Tego poranka uczniowie poznali trudną i piękną przeszłość naszej Ojczyzny, szanując teraźniejszość, tworząc Jej przyszłość, pamiętając, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy byli przed nami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Miłoradzicach natomiast obchody Święta Niepodległości połączone zostały ze spotkaniem Kresowian, mieszkańców, którzy na miło radzicką ziemię przyjechali po wojnie jako przesiedleńcy z ziem wschodnich. Wszystkich przywitała Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubin, wymieniając przypomniała nazwiska wszystkich osób, które objęły powojenne ziemie w okolicy Miłoradzic. Część artystyczną rozpoczęły dzieci (Oliwia i Olena Garnek oraz Kaja Kuduk) recytując wzruszające wiersze. Wspaniałym występem taneczno – śpiewaczym uświetnił rocznicę odzyskania wolności i niepodległości zespół folklorystyczny „Koniczynki”, przedstawiając polskie tańce narodowe a także przypominając najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Wszystkim obecnym podziękował wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan za organizację i upamiętnienie święta.

Organizatorami uroczystości byli: Radna Gminy Lubin – Sylwia Pęczkowicz-Kuduk oraz Sołtys i rada sołecka Miłoradzic.

Osiek połączył Święto Niepodległości ze zbliżającym się Dniem Seniora.

– W taki sposób świętujemy pierwszy raz, lecz planuję, że stanie się to naszą tradycją. W miastach co roku odbywają się uroczystości, trzeba tę tradycję przenieść także na wieś – mówi sołtys Osieka Ryszard Kirsz.

IMG_3673– Integracja młodych z dojrzałym pokoleniem, które może z własnych doświadczeń przekazać ból i determinację walki o ojczyznę. Nauczyć się cieszyć razem z tego, że żyjemy w Wolnej Polsce. Odzyskanie Niepodległości było czymś wielkim… – mówiła drżącym głosem pani Antonina Buchta, która na ziemie zachodnie przyjechała z Syberii.

Przepiękne dekoracje, które zostały wykonane przez mieszkanki Osieka, nawiązywały do najważniejszych dat w historii Polski. Wspólne śpiewanie, występy dzieci i dorosłych mieszkańców Osieka nadały wyjątkowy klimat tej uroczystości.

W Zimnej Wodzie również świętowano śpiewając. Zachęta z Zimnej Wody wraz z zespołem Lubin z Krzeczyna Wielkiego wspólnie z uczestnikami śpiewali pieśni patriotyczne. Bardzo ciekawy wykład historyczny przedstawiła chorąży Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej Danuta Markiewicz, która wraz ze swymi strzelcami uczestniczyła w uroczystościach.

Mieszkańcy Zimnej Wody i Osieka wsparli również szczytną akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Jest to coroczny wyjazd harcerzy na Kresy w celu dbania o pozostałe tam polskie cmentarze.

DSC_0836 (848x1280)„Polskie drogi do wolności” – pod takim tytułem zorganizowana została uroczystość z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowana przez nauczycieli i uczniów Gminnego Gimnazjum. Spotkanie odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Oborze.

„Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały” – słowa jednego z najbardziej znanych wierszy patriotycznych wybrzmiały z ust wszystkich dzieci z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce i Oddziale Zamiejscowym w Lubinie.

Każde dziecko w odświętnym, galowym stroju, z przypiętym do piersi kotylionem i flagą w dłoni prezentowało się bardzo dostojnie. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Polskiego, którym społeczność obu placówek, zachowując powagę i odpowiednią postawę oddała szacunek dla naszej ojczyzny.

Nauczycielki przygotowały krótką lekcję historii odzyskania przez Polskę niepodległości, przekazaną w dostępny dla dzieci sposób. Wyjaśniły znaczenie słowa „niepodległość” i opowiedziały, jak wiele cierpienia kosztowało odzyskanie wolności dla naszego kraju.

Dzieci słowem i piosenką oddały hołd symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo, tym samym okazały miłość do ojczyzny.

Najmłodsze pokolenie udowodniło, że dobrze zna symbole narodowe, a także potrafi zachować powagę i właściwą postawę podczas śpiewania Hymnu Narodowego , który każdy, nawet najmłodszy przedszkolak doskonale zna.

Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt patriotycznych w naszym kraju. To wspaniała lekcja patriotyzmu, dzięki której dzieci jeszcze głębiej mogą kultywować więź narodową oraz przynależność do naszego pięknego kraju.

Główne Gminne Obchody Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada w Siedlcach.

(MG, AI, Przedszkole Gminne, GOK, Gimnazjum Gminne)

Raszowa Mała

Raszówka

Miłoradzice

Osiek

Gimnazjum Gminne

Przedszkole im. Jana Pawła II w Raszówce

Krzeczyn Wielki