O zabytkach i historii wiedzą prawie wszystko

Uczniowie wszystkich gminnych szkół podstawowych wzięli udział w konkursie na temat znajomości historii i zabytków Gminy Lubin. Wykazali się nie tylko doskonałą wiedzą na temat historii ale  przygotowali także piękne prezentacje i makiety naszych perełek architektonicznych.  Konkurs wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej w Niemstowie, ta szkoła była także wraz z Gminą Lubin,  organizatorem konkursu.

Członkowie jury, byli pod dużym wrażeniem wiedzy i umiejętności uczniów. W skład  jury weszli: Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin, Barbara Tórz kierownik referatu oświaty i kultury Urzędu Gminy oraz ks. Wojciech Skowron proboszcz parafii w Osieku.

– Interesuję się zabytkami, dużo na ten temat czytam i wiem, jak duży wysiłek musieliście włożyć w przygotowania do tego konkursu. Zrobiliście także piękne makiety naszych zabytków, mam nadzieję, że będziecie swoją wiedzę teraz poszerzać, odwiedzać nasze zabytkowe budowle oraz propagować  wiedzę na ich temat – mówił ks. Wojciech Skowron.

Te podziękowania i opinie nie były w żadnej mierze przesadzone. Pod dużym wrażeniem wiedzy i prac uczniów naszych gminnych szkół była m.in. radna Zofia Marcinkiewicz i  ksiądz Krzysztof Antosik proboszcz parafii w Miłoradzicach.

W konkursie wystartowały pięcioosobowe reprezentacje wszystkich pięciu gminnych szkół podstawowych z klas V – VIII.  Składał się on z trzech etapów. W pierwszym sprawdzano wiedzę m.in. poprzez test, układanie puzzli fotografii czy też rozpoznawanie zabytków. W drugim etapie konkursu uczniowie prezentowali przygotowaną wcześniej prezentację na temat wybranego zabytku, w trzecim omawiali historię zabytku, który przedstawili w formie makiety. Makiety były naprawdę wyjątkowe i staranne. Dodatkowo poza konkursem wiele makiet gminnych zabytków przygotowali uczniowie i rodzice współorganizatora konkursu, czyli szkoły Podstawowej w Niemstowie.

Drużyny po tych licznych konkurencjach mogły osiągnąć maksymalnie 40 punktów i udało się to dokonać przedstawicielom szkoły w Niemstowie. Drugie miejsce zdobyli uczniowie ze Szklar Górnych, trzecie w dogrywce wywalczyli wychowankowie szkoły w Krzeczynie Wielkim.  Czwarte miejsce przypadło uczniom z Raszówki, piąte szkole w Siedlcach.

– Udało nam się wypromować wśród młodzieży wiedzę o historii i kulturze naszego regionu. To był pierwszy taki gminny konkurs ale zapewniam, że nie ostatni – zapowiada Barbara Tórz kierownik referatu oświaty i kultury Gminy Lubin.

A na koniec przykładowe pytania, na które odpowiadali uczniowie:

– Jeden z kościołów posiada sufit typu kasetonowego. Pod jakim wezwaniem? W jakiej miejscowości?

– Prawie we wszystkich kościołach na terenie gminy, w różnym stanie zachowały się epitafia. Wyjaśnij, co to jest epitafium?

– Właściciele tej miejscowości brali udział w bitwie pod Legnicą, jako rycerze księcia Henryka Pobożnego. Mieli swój herb „Jeleń”. O rycerzy-właścicieli której miejscowości chodzi?

(SR)