O wielkich religiach świata z uznanym podróżnikiem

Trzy najstarsze religie świata – islam, hinduizm i buddyzm przybliżył naszej młodzieży podczas spotkań podwójny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic, Robert Maciąg. Podczas wykładów młodzież dowiedziała się m. in. kim są i w co wierzą Muzułmanie? Kim są Buddyści? Dlaczego krowy w Indiach są święte? Oraz jak zachować się w świątyniach, by nikogo nie urazić? Organizatorem spotkań była Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce.

Robert Maciąg pochodzi z Wrocławia, jest dwukrotnym laureatem nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku), a także autorem wielu książek. Jak dotąd odwiedził ponad 20 krajów, gdzie zaprzyjaźnił się z wieloma ich mieszkańcami. Mocno wierzy, że „świat jest pełen dobrych ludzi”. Jak mówi, najlepiej czuje się w podróży i nie ważne, czy jedzie rowerem do Chin, czy spaceruje po lasach w pobliżu miejsca gdzie mieszka. W jego książkach najważniejsi są ludzie, których spotkał podczas podróży i opowiedziane przez nich historie.

Podczas spotkań uczniowie mieli rzadką okazję poznać jedne z największych religii świata – buddyzm, islam i hinduizm, ich historię i tradycje. Dzięki rekwizytom, filmom oraz zdjęciom, które gość przywiózł z podróży młodzież zobaczyła, jak wyznawcy tych religii czczą swoich bogów, jakie mają poglądy i co jest dla nich ważne.

Dzieci dowiedziały się dlaczego hinduscy bogowie mają tak dużo rąk, dlaczego krowy spacerują po ulicach Indii i dlaczego każdy hindus musi wykąpać się choć raz w życiu w Gangesie. Wiedzą już też dlaczego do meczetu nie wolno wchodzić w butach, dlaczego muzułmanie nie mają świętych obrazów i po co zabierają ze sobą w podróż małe dywaniki. Na koniec poznały historię księcia Siddharthy, który z miłości do ludzi chciał im pomóc w codziennych udrękach i jak powstała filozofia zwana buddyzmem.

Robert Maciąg opowiedział również o swoich podróżach do egzotycznych miejsc. Dzięki wykładom młodzi ludzie wyjeżdżając na wakacje np. do Turcji będą rozumieć zachowanie oraz religie z którymi się zetkną.

W cyklu wykładów, które poprowadził Robert Maciąg uczestniczyło w sumie 300 uczniów z klas IV – VI szkół podstawowych w Niemstowie, Krzeczynie Wielkim, Raszówce, Siedlcach i Szklarach Górnych oraz młodzież z Gimnazjum w Lubinie.

IT, JW