„O bezpieczeństwie na wsi” w bibliotekach

IMG_2910Podczas tegorocznych zajęć organizowanych podczas ferii w bibliotekach nie mogło zabraknąć tematu bezpieczeństwa dzieci na wsi. Z tej okazji zaproszenie biblioteki w Niemstowie przyjął pan Jacek Grygotowicz, pracownik legnickiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy. 9 lutego pan Jacek w bibliotece w Raszówce, a kolejnego dnia w Niemstowie, poprowadził zajęcia edukacyjne omawiając szereg niebezpieczeństw, jakie grożą dzieciom i młodzieży na ich własnych podwórkach oraz podczas zabaw, np. w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych.

Do biblioteki w Raszówce zaproszono grupę starszych dzieci z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce, które wraz z Panią aktywnie uczestniczyły w zajęciach dzieląc się swoją wiedzą na temat bezpiecznych zachowań, np. podczas spotkania z groźnym psem.

Pierwszy element wizyty stanowiła krótka pogadanka na temat BHP w zagrodzie, w obejściu, w gospodarstwie, następnie uczestnicy obejrzeli 2 filmy pod tytułem „Bezpieczeństwo dzieci na wsi” (Niemstów) oraz „Rodzina Porażków” (Niemstów i Raszówka), które w ciekawy sposób obrazowały i uczulały najmłodszych na czyhające zagrożenia.zasady bezpiecznego intrnetu

Podczas pogadanki pan Jacek opisał podstawowe czynności wykonywane w gospodarstwie rolnym, które stwarzają duże zagrożenie, szczególnie dla dzieci. Było to między innymi: rąbanie drewna, transport płodów rolnych, praca przy obsłudze zwierząt gospodarskich i środkach ochrony roślin. Na zakończenie uczestnicy otrzymali wydawnictwa PIP: „Bądź bezpieczny w gospodarstwie”, „Przygoda na wsi. Zobacz co ci zagraża”. Do biblioteki i przedszkola trafiła również edukacyjna gra planszowa „Bezpieczne wakacje”. Pan Grygotowicz osobiście otrzymał od Przedszkolaków list z podziękowaniem.

9 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu – akcję organizowaną przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet, której głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Do tej akcji włączyły się również biblioteki. Podczas spotkań uczestnikom przypomniano „Podstawowe zasady bezpiecznego Internetu”, rozdano materiały i wyświetlono filmiki edukacyjne dostarczone przez organizatorów DBI w Polsce.

Wszyscy bardzo dziękują za spotkania i czekają na kolejne podczas wakacji.

(IT, UK)