Numer alarmowy 997 przejmuje dziś Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu

Do tej pory dzwoniąc z każdego miejsca w powiecie lubińskim pod numer 997, po drugiej stronie słuchawki zgłaszał się oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. Od 11 grudnia, od godziny 12.00, wybierając numer 997, połączenie zostanie automatycznie przekierowane do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługuje linię alarmową 112.

Przejęcie przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu obsługi numeru alarmowego 997 w Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie, planowane było od kilku tygodni, podobnie jak dzieje się to we wszystkich innych powiatach województwa dolnośląskiego.

Oznacza to, że osoba zgłaszająca po wybraniu numeru 997 z dowolnego miejsca na obszarze powiatu lubińskiego, zostanie połączona z Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, tak samo jak w przypadku wybrania numeru 112.

Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora numerów alarmowych, wprowadzone do systemu i przekazane do dyżurnego odpowiednich służb.

Zdaniem policji obsługa numeru 997 w CPR umożliwi, w razie potrzeby, automatyczne przekierowanie połączenia do innego CPR, np. w przypadku zajętości wszystkich operatorów. Tam zgłoszenie zostanie przyjęte niezwłocznie i przekazane do właściwej miejscowo jednostki Policji, a to wpłynie na szybkość podjęcia interwencji przez służby. Tego rodzaju rozwiązanie doskonale sprawdza się już od kilku lat w przypadku numeru 112, gdzie czas oczekiwania średnio wynosi zaledwie 10-12 sekund. Tak samo będzie z numerem 997, ponieważ będzie on funkcjonował w oparciu o nowoczesną infrastrukturę teletechniczną, w ramach której działa numer 112.

(SR źródło: Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu)