Nowy wóz gaśniczy w OSP Czerniec

Uroczysty akt przekazania, meldunki, gratulacje, podziękowania i prezenty towarzyszyły uroczystości przekazania nowego samochodu gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerńcu. Symbolicznym rozbiciem  butelki szampana o wóz,  wójt nadał mu imię  Łukasz, na cześć założyciela i pierwszego prezesa OSP w Czerńcu – druha Łukasza Polewczyka. 

– Działaj sprawnie, gaś skutecznie i rozsławiaj Czerniec oraz Gminę Lubin na całą okolicę. Serdecznie gratulujemy wam pozyskania samochodu ratowniczo-gaśniczego, ponieważ włożyliście w to wiele pracy, czasu i serca – mówił podczas uroczystości Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin. – Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy na pewno przełoży się na bezpieczeństwo mieszkańców Czerńca oraz pobliskich miejscowości. Przy tej okazji pragniemy również przekazać państwu słowa uznania oraz szacunku za waszą bezinteresowną służbę na rzecz życia i zdrowia naszych mieszkańców, ciągłą pracę na sobą i doskonalenie własnych umiejętności.

W uroczystości oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców i druhów z Czerńca, wzięli udział członkowie powiatowego zarządu OSP, komendant i przedstawiciele PSP w Lubinie, z-ca komendanta wojewódzkiego PSP, przedstawicielka starosty, poseł na sejm Krzysztof Kubów, przewodniczący Rady Gminy Lubin oraz urzędnicy Gminy Lubin wspierający realizację tej inwestycji. Dziękowano im imiennie za wsparcie i zaangażowanie, bowiem o nowym samochodzie w Czerńcu myślano od ćwierćwiecza, ale w ubiegłym roku te marzenia nabrały realnych kształtów. Dzięki zaangażowaniu i konsekwencji wielu osób udało się te plany zrealizować.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Czerniec kosztował prawie 440 tysięcy złotych. Największym darczyńcą jest  Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który przeznaczył na ten cel 175 tysięcy złotych. Gmina Lubin dołożyła do zakupu 130 tysięcy, Starostwo Powiatowe 30 tysięcy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 65 tysięcy oraz Fundacja Polska Miedź 40 tysięcy.

Wszyscy życzyli strażakom z OSP Czerniec żeby jak najczęściej wyjeżdżali tym wozem na pokazy, pogadanki, festyny a jak najrzadziej do akcji ratunkowych. Przed jednostką teraz kolejne zadania, czyli jak najlepsze wyposażenie wozu oraz dodatkowe kursy i szkolenia dla strażaków.

– Ta kadencja była wyjątkowa dla OSP Gminy Lubin, bowiem  co roku udawało nam się kupować nowe auta. W ten sposób doposażono cztery jednostki i trafiły one do Zimnej Wody, Księginic, Gorzycy i Czerńca.  Dziś osiem z naszych dziewięciu jednostek ma swoje wozy – mówił wójt Tadeusz Kielan

Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Iveco OSP Czerniec jest fabrycznie nowy, wyprodukowany w tym roku, przystosowany do przewozu  sześciu osób, w kabinie ma radiotelefon, całość specyficznego oświetlenia jest homologowana. Zabudowa pożarnicza to m.in. skrytki, szuflady, tace, przegrody  na sprzęt, motopompa, zbiornik na wodę o pojemności tysiąca litrów.

(SR)