Nowy wóz bojowy dla OSP w Księginicach

IMG_0908Nowoczesny i doskonale wyposażony, wart 650 tys. zł, wóz bojowy ma już na swoim wyposażeniu Ochotnicza Straż Pożarna w Księginicach. Zastąpił on 26 – letniego, mocno wysłużonego Stara, którym dotychczas dysponowała księginicka jednostka.

Zakup nowego samochodu gaśniczego był koniecznością. OSP Księginice znajduje się bowiem w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i nowy wóz był jej niezbędny, by mogła realizować swoje obowiązki.

Niebagatelną kwotę 650 tys. zł udało się pozyskać dzięki finansowemu wsparciu różnych instytucji. 270 tys. zł przekazała na zakup samochodu dla Ksieginic Gmina Lubin, dotacje po 150 tys. przekazały Komenda Główna PSP i Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, 60 tys. pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a 20 z budżetu powiatu lubińskiego.

Formalności związane z pozyskaniem i rozliczeniem funduszu wziął na siebie prezes OSP Ksieginice Łukasz Kurek, który nie ukrywa, że zadanie do łatwych nie należało.

– Cieszę się, że nasz cel udało się zrealizować i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – mówił podczas przekazania samochodu szef księginickiej OSP.

Nowy samochód poświęcony został przez ks. proboszcza Tadeusza Żurka, a w uroczystości wzięli udział m.in. wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski, radny Krzysztof Łukowski oraz wicestarosta powiatu lubińskiego Damian Stawikowski.

– Trzydziestoletni STAR, z którym przyszło się Państwu pożegnać, na pewno zapisze się historii jednostki wielkim literami, ale dziś ma bardziej wartość sentymentalną niż praktyczną. Cieszę się, że gminny samorząd mógł przyczynić się do zakupu nowego wozu dla Księginic, bo zdajemy sobie sprawę z ciążących na nas obowiązkach, służących bezpieczeństwu mieszkańców. Życzę Państwu, by ten nowy nabytek służył wam jak najlepiej i oby wyjeżdżał przede wszystkim na zawody i ćwiczenia, a jak najrzadziej do akcji – mówił wójt Tadeusz Kielan.

Nowy wóz księginickiej OSP to MAN TGM 13.290. Zabudowę wykonała firma Moto-Truck z Kielc. Jest to średni samochód na uterenowionym podwoziu 4×4. Zbiornik na wodę wykonany jest z materiału kompozytowego o pojemności 3000 litrów wody. Z tyłu zabudowy zamontowana jest autopompa HMT 24/10-4/40 o wydajności 2960 dm3/min przy ciśnieniu 8 bar oraz 470 dm3/min przy ciśnieniu 40 bar. Pojazd został wyposażony w m.in armaturę gaśniczą, agregat prądotwórczy, wentylator oddymiający, zestaw PSP R-1, zestaw do oznakowania zdarzeń czy sprzęt łączności.