Nowy ośrodek zdrowia w Siedlcach

Uroczystym przecięciem wstęgi symbolicznie otwarto po remoncie nowy ośrodek zdrowia w Siedlcach. To nowoczesny obiekt, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, którego nie powstydziłoby się żadne miasto.  Remont i wyposażenie kosztowały prawie 700 tysięcy złotych, sfinansowano je z budżetu gminy.

Na ten remont czekano od wielu lat. Do tej pory gabinety lekarskie mieściły się na piętrze i prowadziły do nich bardzo wąskie i strome schody. Stan techniczny wszystkich pokoi był bardzo zły. Mieszkańcy Siedlec bardzo jednak zabiegali o to, by utrzymać w ich wiosce punkt medyczny.

– Bardzo dziękuje wójtowi  za zrozumienie i decyzje o przekazaniu pieniędzy na nasz ośrodek. Dziękuje także dyrektor Szkoły Podstawowej w Siedlcach za udostępnienie pomieszczeń dla lekarzy i chorych  na czas remontu – mówił Stanisław Ryniec, sołtys Siedlec.

O tym jak było w ośrodku dawniej a jak jest teraz najlepiej świadczy krótki komentarz pielęgniarki Elżbiety Januchty, która w Siedlcach pracuje od 25 lat: – To „kosmos” , jest taka przepaść miedzy tym co było, a co jest, że nie da się porównać.

Do dyspozycji lekarzy są dziś przestronne  gabinety:  lekarski, stomatologiczny i zabiegowy oraz duża poczekalnia. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie ma żadnych schodów, prowadzi do niego pochylnia, przed budynkiem wyłożono kostką brukową plac manewrowy dla samochodów.

Do budynku dobudowano 80 m2 , zaadaptowano parter i całość ma dziś 125 m2. Remont kosztował 606 tysięcy złotych, dodatkowe pieniądze przekazano także na meble i wyposażenie.  Choć trochę historii zachowano, w tym wagę z 1964 roku, która ciągle ma homologację, i jak podkreśla pielęgniarka Elżbieta Januchta, jest dokładniejsza od niejednej nowoczesnej wagi. Klimatu przychodni nadają też piękne prace plastyczne ozdabiające ściany przekazane przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Wykonano je techniką decoupage podczas warsztatów artystycznych.

– Bardzo się cieszę, że mogę dziś uczestniczyć w oficjalnym otwarciu zmodernizowanej przychodni w Siedlcach. Ochrona zdrowia jest dla mnie jako wójta Gminy Lubin  kwestią bardzo istotną. Chcielibyśmy zapewnić naszym mieszkańcom jak najlepszą opiekę medyczną.  Życzę mieszkańcom Siedlec, by jak najrzadziej musieli tu zaglądać, by dobre zdrowie ich nie opuszczało, ale jeśli już się tu pojawią, by czuli się dobrze, komfortowo i byli ciepło przyjmowani – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin. – Lekarzom i personelowi życzę spokojnej pracy i jak najmniejszej ilości pacjentów, trafnych diagnoz i dobrej współpracy z lokalną społecznością.

Do tych życzeń dokładali się także Adam Myrda starosta lubiński, Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin, radni Janusz Zarenkiewicz i Jan Olejnik oraz ksiądz proboszcz  Tadeusz Żurek. Skromną uroczystość uświetnił występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siedlcach, które w uroczy i zabawny sposób przypominały dorosłym:  „Szanuj zdrowie, jakie masz, bo o różne bzdury dbasz… ruchu się boisz, byle co jesz, byle co pijesz, rąk nie myjesz… i stąd się bierze słabość ciała”.

(SR)