Nowy odcinek S3 na terenie Gminy Lubin już otwarty!

Dziś oddano kierowcom do użytku kolejny, prawie 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S3 od węzła Lubin Północ (okolice Chróstnika) do węzła Lubin Południe (zjazd za ZG Lubin Główny). Trasa ta biegnie głównie przez tereny Gminy Lubin i nie tylko odciąża miasto od ruchu tranzytowego, ale także daje impuls do dalszego rozwoju gospodarczego naszego regionu.

Kierowcy tirów, którzy jako pierwsi wjechali dziś na nowy odcinek S3 głośnym trąbieniem okazywali radość, przejeżdżając obok miejsca gdzie zgromadzili się dziennikarze, przedstawiciele władz, inwestora i wykonawcy drogi. Trudno im się dziwić, dzięki temu odcinkowi ominęli cały Lubin, co dodatkowo powinno cieszyć także i mieszkańców Lubina, bowiem tranzyt na Zieloną Górę wyprowadzony został poza miasto. Ta  nowa infrastruktura transportowa to także szansa na rozwój, bowiem udało się już odrolnić wiele terenów wokół tej drogi.

– Mam nadzieję, że będę wyrazicielem opinii większości mieszkańców Gminy Lubin,  mówiąc że ten kolejny odcinek S3 to dla nas nie tylko łatwiejszy i szybszy przejazd, ale także kolejne ułatwienia w pozyskiwaniu nowych inwestorów i co jest z tym związane, to rozwój naszej gminy – mówi Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin.

– S3 to katalizator zmian, dzięki któremu Dolny Śląsk jest najszybciej rozwijającym się regionem. Od Pomorza do Lubawki przy granicy z Republiką Czeską ta droga będzie miała w sumie ok. 520 kilometrów. Naszym kolejnym dużym krokiem w rozwój infrastruktury drogowej będzie remont autostrady A18 do Berlina – mówił Paweł Hreniak wojewoda dolnośląski.

-Cieszę się, bo ta inwestycja jest bardzo ważna dla mieszkańców. To odciążenie Lubina od ciężkiego transportu i nowe możliwości rozwojowe związane z rozbudową infrastruktury – mówił Krzysztof Kubów, poseł na Sejm RP.

Cała droga S3 ma być gotowa do końca 2024 roku. W naszym regionie kolejne etapy przewidują udostępnienie kolejnego odcinka od węzła Lubin Północ do węzła Kazimierzów. Lidia Markowska dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewniała dziś, że wykonawca tego zadania- konsorcjum firm z Salini jako liderem prowadzi intensywne prace budowlane, aby jak najszybciej udostępnić ten etap kierowcom.

Planowany całkowity koszt projektu od węzła Kaźmierzów do węzła Legnica Południe o długości ok. 48 km wynosi ponad 1 miliard 875 milionów złotych, z czego ponad 988 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

(SR)