Nowy dowód – bez kolejek i zbędnych formalności

Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji w tym roku dowody osobiste musi wymienić ponad 5 milionów osób.  W Urzędzie Gminy Lubin można to zrobić bez kolejek i zbędnych formalności.  Nie każdy wie,  że taki wniosek można złożyć  w dowolnej gminie w Polsce, bez względu na miejsce zameldowania.

Każdy dowód osobisty zawiera w sobie informację o terminie ważności. Warto to sprawdzić. W tym roku dowodów do wymiany jest dużo, bo w wielu przypadkach mija 10-letni okres ich ważności. Do tego, wg. danych MSWiA dochodzi ok. 3 milionów osób, które uzyskają pełnoletniość i przypadki utraty dokumentów. Dowód osobisty należy wymienić  także wtedy gdy zmieniają się zawarte w nim dane. Nie dotyczy to jednak adresu zameldowania.

Niewiele osób wie, że wniosek o wydanie nowego dowodu można złożyć w dowolnym urzędzie gminy w Polsce, niezależnie od miejsca zameldowania. W Gminie Lubin, nie trzeba nawet wypełniać żadnego formularza, bowiem robią to pracownicy urzędu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę oraz danych zawartych w rejestrze PESEL.  Wystarczy  zgłosić się do urzędu przy ul. Władysława Łokietka 6, pokój nr 4 (tel. 76 8403 103, 104, 144)

 

(SR)