Nowoczesna kamera w GZUKiM

Jest niezmiernie skuteczna i ostatnio bardzo popularna. Nowoczesna kamera służąca do inspekcji kanalizacji od niedawna jest własnością Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach. Służby GZUKIM wykorzystywały  wcześniej podobne urządzenia, ale zdarzało się to sporadycznie, ponieważ koszty zlecenia tego rodzaju usług podmiotom zewnętrznym – były bardzo wysokie.

Choć z wyglądu przypomina zdalnie sterowany samochód jest specjalistycznym urządzeniem, które potrafi precyzyjnie zidentyfikować miejsce awarii, ustalić pęknięcia sieci, załamania, zatory, nieszczelności i przecieki, może być wykorzystywana do przeglądów odbiorowych czy oceny wyremontowanych kanałów przed ich uruchomieniem, jest także w stanie błyskawicznie odszukać nielegalne podłączenia. Dociera tam, gdzie człowiek nie ma możliwości dotrzeć.

– Stan sieci kanalizacyjnej w Gminie Lubin, o czym już wielokrotnie mówiliśmy, pozostawia wiele do życzenia. Jej awaryjność jest alarmująca, ale niestety jednocześnie całej infrastruktury kanalizacyjnej nie wymienimy. To proces rozłożony na kilka lat. Dlatego zdecydowaliśmy się na inwestycję, która pomoże nam szybko i precyzyjnie diagnozować problemy, a co za tym idzie natychmiast je rozwiązywać – tłumaczy Wojciech Dziwiński, dyrektor GZUKiM.

– Dotychczas z zakresie inspekcji kanalizacyjnej korzystaliśmy z usług firm zewnętrznych, ale generują one wysokie koszty i znacznie wydłużają czas usuwania awarii. Mając kamerę na swoim wyposażeniu możemy podejmować interwencje natychmiast – dodaje dyrektor.

Model kamery zakupiony przez GZUKiM został skonfigurowany specjalnie pod potrzeby zakładu. Wzbogacona została m.in. o system do pomiaru owalu rury, dzięki czemu pozwala ustalić poziom deformacji rurociągu, co w przypadku sieci znajdującej się na terenach górniczych jest funkcjonalnością bardzo potrzebną.

– Monitoring metra bieżącego sieci – to koszt od 7 do 10 zł. Zdarzają się przypadki, w których zbadać musimy kilkadziesiąt czy kilkaset metrów sieci, by znaleźć przyczynę awarii, dlatego inspekcję kanalizacyjną zlecaliśmy wyłącznie w sytuacjach krytycznych. Teraz będziemy mogli dokonywać systematycznej kontroli sieci i – mam nadzieję – uprzedzać ewentualne usterki, poprzez szybkie diagnozowanie i usuwanie ich niesprawności. Komfort pracy zdecydowanie się poprawi – wyjaśnia Marek Skowerski, kierownik ds. technicznych GZUKiM.

Koszt zakupu urządzenia wyniósł 45 tys. zł. Oprócz kamery w zakupionym zestawie znajduje się skrzynka sterująca – centralny element, do którego podłączane są: kabel z głowicą, monitor, akumulator, słuchawki. Skrzynka sterująca umożliwia zapis filmów wideo oraz zdjęć na wymiennym nośniku, jakim są karty pamięci SD.

(źródło: gzukim.pl)