Nordic Walking w Akademii Senioralnej

WP_20151009_006Prowadzone w ramach „Senioralnej Akademii Kompetencji” zajęcia Nordic Walking cieszą się w Gminie Lubin coraz większą popularnością. Panie spacerują z kijkami, nawet wtedy, gdy termometry wskazują zaledwie 3 stopnie Celsjusza.

Nordic Walking – to pierwsza z propozycji Gminnej Akademii Senioralnej, która wystartowała w tym roku. Zajęcia odbywają się w sześciu miejscowościach: w Wiercieniu, Krzeczynie Małym, Siedlcach, Oborze, Osieku i Niemstowie, a prowadzi je wicemistrzyni świata w tej dyscyplinie Paulina Wityk-Szumna.

– Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże, największe jednak chyba w Wiercieniu, co było dla mnie dużym i miłym zaskoczeniem, bo to niewielka miejscowość. Generalnie jednak wszędzie tam, gdzie realizowany jest projekt, spotyka się on z ciepłym przyjęciem – mówi Paulina Wityk-Szumna.

IMG_5673Wiele z pań, bo na zajęciach dominują kobiety, próbowało już wcześniej chodzić z kijkami, jednak techniczne umiejętności, zdobyły dopiero podczas zajęć Akademii Senioralnej. Tak było w Krzeczynie Małym, gdzie uczestniczki zajęć bardzo chwalą sobie cenne uwagi pani instruktor. Na ostatnie zajęcia, nieco zdziesiątkowane szalejącą grypą, przyszły nawet wówczas, gdy termometry wskazywały zaledwie 3 stopnie Celsjusza, na czele z sołtys Krzeczyna Małego Lidią Cesarz.

– Nordic Walking można uprawiać nawet gdy jest bardzo zimno, bo to buduje i wzmacnia naszą odporność. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować, co nie oznacza, że należy włożyć wszystkie ciuchy, jakie mamy w szafie. Ubranie nie może ograniczyć nam ruchów, powinno przepuszczać powietrze, ale i zapewniać ciepło – tłumaczy mistrzyni.

Zajęcia z Nordic Walking w ramach „Senioralnej Akademii Kompetencji” potrwają do 24 października. Również w październiku odbędą się warsztaty fotograficzne i spotkanie integracyjne. Zaplanowano są także zajęcia rękodzielnicze i edukacyjne w zakresie prawa m.in. spadkowego i własnościowego.

(MG)