Nocne spotkania z lekturą

Była to już szósta edycja projektu „Nocne spotkanie z lekturą” realizowanego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim. Miłośnicy dobrej zabawy, niezapomnianych wrażeń, a przede wszystkim literatury w tym roku przenieśli się do świata legend.

W zajęciach wzięło udział 49 uczniów z kl. IV-VIII. Organizowane quizy, zabawy zręcznościowe i prace plastyczne miały  pomóc uczniom przypomnieć wiedzę, którą zdobyli podczas zajęć lekcyjnych  na temat legendarnych miejsc, wydarzeń i bohaterów .

Pierwsza grupa zadań, w której rywalizowały dzieci należała do kategorii Wiedza. W quizie „Zgadnij kto, zgadnij co?” uczniowie spotkali się z bohaterami legend. Szewczyk Dratewka, Popiel czy królewna Wanda, nie zaskoczyli niczym uczestników, ale Pietrek, Waluś czy Hermenegildus Fabula już tak.

W kolejnym zadaniu „Znam legendy” młodzież błysnęła wiedzą na temat legendarnych wydarzeń. Jak się okazało uczniowie mimo upływu czasu wciąż cieszą się doskonałą pamięcią i oczytaniem. W rundzie „Pokojarz”, ostatniej z tej dziedziny, dzieci udowodniły, że mimo późnej pory mają nie tylko ogromne pokłady energii, ale i otwarty umysł.

Następną formą rywalizacji grupowej były zabawy zwinnościowo- zręcznościowe. Najpierw uczniowie szukali w workach ukrytych głęboko dukatów podarowanych przez księżniczkę zaklętą w złotą kaczkę, a potem starały się w lochach odnaleźć bazyliszka. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, gdyż droga była trudna i zawiła. Po pierwsze trzeba było pokonać ją grupowo, a po drugie z zamkniętymi oczami, kierując się wskazówkami tzw. nawigatorów.

Ostatnim punktem spotkania były działania plastyczna. Uczniowie popisywali się wyobraźnią twórczą i zdolnościami manualnymi tworząc najpiękniejszą okładkę do treści wybranej legendy. Z wykorzystaniem tradycyjnych przyborów  i specjalnie zakupionych oryginalnych dodatków –  piórek, cekinów, papierów karbowanych, kolorowych kuleczek styropianowych… artyści stworzyli fenomenalne prace, które  już od dziś staną się ozdobą ścian szkolnych.

„Nie samą pracą człowiek żyje…” stąd po wyczerpujących konkurencjach przyszła pora na kolację, po której rozstrzygnięte zostały konkursy. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców.

Uwieńczeniem spotkania było wspólne  nocowanie w sali gimnastycznej.

Zajęcia odbyły się dzięki współpracy nauczycieli p. Małgorzaty Szeligi, p. Marty Orligóry, p. Jadwigi Demczuk i p. Adrianny  Rataj. Przy realizacji zadań sprawnościowych pomocni byli  uczniowie klasy VIII: Patryk, Paweł, Alan, Adrian.

Składamy serdeczne podziękowania pani Dyrektor za pomoc w realizacji przedsięwzięcia i Radzie Rodziców za wsparcie finansowe projektu.

(oprac. SP Krzeczyn Wielki)