„Noc z Kleksem” w Krzeczynie Wielkim

W ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych w Szkole Podstawowej w Krzeczynie Wielkim już po raz drugi odbyło się spotkanie z wybranym bohaterem literackim.

W tym roku był nim niezwykły nauczyciel, lekarz, czarodziej Ambroży Kleks z książki Jana Brzechwy. W „Nocy z Kleksem” wzięło udział 40 uczniów z klas III-VI. Celem projektu było przybliżenie postaci pisarza oraz utrwalenie wiadomości na temat ponadczasowych wartości zawartych w znanej i lubianej przez dzieci i dorosłych lektury.

I choć zajęcia nie były prowadzone przez Pana Kleksa, to były równie ciekawe, pouczające i rozwijające. Miały one formę quizów, konkursów, warsztatów plastycznych i zajęć tanecznych.

Organizatorami nocy z Kleksem były Panie: Małgorzata Szeliga, Adrianna Rataj, Marta Orligóra i Jadwiga Demczuk. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.00. Pierwszym zadaniem był Konkurs Wiedzy na temat treści książki. Uczniowie pracowali w grupach zadaniowych rozwiązując wcale niełatwe zdania, najlepsi okazali się czwartoklasiści. Dzieci wzięły także udział w ,,Lekcji kleksografii”, gdzie przy użyciu słomek i atramentu wydmuchiwały fantazyjne i kształtne plamy.

Drugą część spotkania rozpoczął Konkurs Pięknego Czytania wybranych fragmentów lektury. Swoją wyobraźnię i umiejętności plastyczne dzieci zaprezentowały tworząc  plakat z postacią głównego bohatera spotkania. Prace z wykorzystaniem różnych materiałów przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów akcji.

Podczas zabawy rozbrzmiewały piosenki z filmu „Akademia pana Kleksa”, przy dzieci tańczyły i śpiewały.

Wszyscy laureaci konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez dyrektora szkoły i Szkolną Kasę Oszczędności. Uwieńczeniem spotkania było wspólne oglądanie filmu i nocleg w sali gimnastycznej.

(oprac. SP w Krzeczynie Wielkim)