Noc w Bibliotece w Niemstowie

DSC_0133Ponad 1000 bibliotek w całej Polsce otworzyło się wieczorem 4 czerwca, by pokazać, że wolno i warto czytać w bibliotekach! Drugie, rekordowe wydanie akcji Noc Bibliotek miało miejsce w ubiegłą sobotę.

Biblioteki publiczne, szkolne i inne połączyły siły i czekały na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Taki wieczór pełen atrakcji przygotowała Biblioteka w Niemstowie.

Noc Bibliotek to akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. Organizatorzy liczą na to, że po poznaniu bibliotek podczas Nocy, sąsiedzi wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni. Pierwsza edycja w maju 2015 roku (w której udział brała również filia w Niemstowie) zamieniła się w pełną inwencji noc czytelnictwa z udziałem 600 bibliotek z całej Polski. Odwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy osób.

Centralna Noc Bibliotek odbyła się w Bibliotece Narodowej. Goście w Bibliotece w Niemstowie uczestniczyli w spotkaniu i dzięki relacji na żywo wzięli udział w konferencji, dającej możliwość zadawania pytań pisarzom, w tym panu Andrzejowi Maleszce autorowi cyklu książek pt. Magiczne drzewo cieszącego się dużym zainteresowaniem, aktorom czy innym sławnym osobistościom goszczącym tego wieczoru w Bibliotece Narodowej. W spotkaniu udział wzięło 60 osób – dorosłych i dzieci.

W Bibliotece w Niemstowie gościliśmy tego wieczoru „Teatr W Drodze” ze spektaklem „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy. Wspólnie wszyscy uczestnicy przeczytali wiersz – odpowiedź na tegoroczne hasło akcji „Wolno czytać!” – „Szybko” Danuty Wawiłow oraz obejrzeli film „Magiczne drzewo” na podstawie książki A. Maleszki pod tym samym tytułem. Ponieważ wieczór był długi nie mogło zabraknąć poczęstunku dla gości. Atrakcją kulinarną była dla młodych gości pizza, którą częściowo ufundowała Pizzeria Pan Cogito. W „kinie”, podczas filmu, częstowano popcornem! Wieczór, a w zasadzie noc, bo zabawa trwała do 22.00 uważamy za udany i już czekamy na kolejną edycję NOCY BIBLIOTEK!

Strona akcji: www.nocbibliotek.org

(IT)