NOC ŚWIĘTOJAŃSKA po raz ósmy

IMG_8174To była wielka artystyczna uczta, na której przeplatały się prasłowiańskie obrzędy z polską tradycją obchodzenia Nocy Świętojańskiej, okraszone dużą dawką dobrego humoru, doskonałej muzyki, biesiadnej atmosfery, ale i historii. Zorganizowanej już po raz ósmy Nocy Świętojańskiej w Bukownej po raz pierwszy towarzyszyły Zlot Bliźniaków Gminy Lubin i Przejazd na Byle Czym.

Ten właśnie przejazd pojazdów, wykonanych własnoręcznie przez mieszkańców Gminy Lubin dodał imprezie wyjątkowego kolorytu. Większe i mniejsze, kolorowe i kwiatowe – przejechały w radosnym korowodzie sprzed świetlicy w Bukownej nad rzekę Czarna Woda, rozpoczynając VIII Noc Świętojańską.

IMG_7792

Zwycięski pojazd Przejazdu na byle czym.

Do konkursu na najciekawszy i najbardziej oryginalny pojazd zgłosiło się osiem ekip. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, bo wszystkie imponowały i zadziwiały oryginalnością oraz ogromem włożonej pracy. Ostatecznie główną nagrodę w wysokości 400 zł otrzymała reprezentacja gospodarzy: Barbara Kosobucka i Iwona Kacperska z Bukownej, a pozostałych uczestników konkursu jury uhonorowało równorzędnymi wyróżnieniami w wysokości 200 zł. Otrzymali je: Kabaret „Ale Baby” z Krzeczyna Małego, Anna Rawska z Bukownej, Zespół „Lejdis” ze Składowic, Zespół „Zachęta” z Zimnej Wody, Bartek Niemiec z Bukownej, ekipa pod nazwą „Bakłażany” oraz „Grupa Balonowa” z Bukownej.

Podczas Nocy Świętojańskiej odbył się także I Zjazd Bliźniaków z Gminy Lubin.

–  Byliśmy zwyczajnie ciekawi jak to jest być bliźniakiem, czy faktycznie między bliźniaczym rodzeństwem istnieje wyjątkowy związek, czy mają podobne zainteresowania i poglądy. Chcielibyśmy, by ten zjazd odbywał się rokrocznie. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczestniczek, którymi były 9-miesięczne Natalia i Zosia z Gorzycy będzie to bardzo ciekawe doświadczenie, jeśli będziemy mogli obserwować jak rosną i jak się rozwijają – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

IMG_7917Bliźniaki z Gminy Lubin wzięły udział w konkursach na zbieżność upodobań. Stojąc do siebie plecami miały wskazać pierwszą lub drugą odpowiedź na zadane pytanie, np.
o ulubioną potrawę, kwiat, miejsce wypoczynku czy rodzaj ulubionej muzyki. Tę konkurencję wygrały  ex aequo bliźniaczki z Niemstowa Ada i Iza Taras oraz Ola i Klaudia Juraszek
z Bukownej.

W klimat słowiańskich tradycji publiczność przeniosła się za sprawą obozowiska wojów, w którym można było podglądać rekonstrukcję dawnego rzemiosła, sztuk walki i posmakować słowiańskiej kuchni. Nie zabrakło animacji dla dzieci i dorosłych. Mieszkańcy gminy brali udział w biegu woja, który był bardzo atrakcyjny zarówno dla rywalizujących ze sobą, jak i  dla publiczności. Równolegle prowadzony był turniej łuczniczy.

Tradycyjnie już wybrane zostały najpiękniejsze wianki. Tutaj również jury miało niełatwe zadanie. Wszystkie były piękne, pracochłonne i oryginalne. Zadecydowała różnorodność kwiatów i ziół oraz dobór kolorystyki – argumentowała przyznanie dwóch równorzędnych pierwszych nagród jurorka Grażyna Balewicz.

Wybrany został także najdłuższy warkocz, którego posiadaczką okazała się Martyna Zentek z Liśćca.

Uczestnicy konkursów otrzymali bony sieci Empik.

Nagrodzone wianki puszczane były do rzeki Czarna Woda, nad którą wszyscy dotarli przy dźwiękach poloneza skomponowanego przez Wojciech Kilara.

Występy artystyczne na scenie rozpoczęły dzieci, kształcące się pod okiem instruktorów z Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Małe Koniczynki z Miłoradzic przedstawiły obrzęd witania wiosny z gaikiem, a dziecięca grupa taneczna zaprezentowała walca angielskiego i rock and rolla.

Gospodarze przygotowali niespodziankę w związku z 1050 rocznicą Chrztu Polski. Była to wyjątkowa interpretacja tego wydarzenia, która – jak to w przypadku TEATRU AKTÓW CZTERY z Bukownej bywa – do łez rozbawiła zgromadzoną publiczność.

Spośród licznych zespołów działających w Ośrodku Kultury Gminy Lubin podczas NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ wystąpiły: JARZĘBINA z Księginic, LEJDIS ze Składowic, SIEDLECKA NUTA z Siedlec oraz SWOJSKA NUTA z Bukownej. Członkinie zespołu SWOJSKA NUTA zostały mile zaskoczone przygotowaną niespodzianką z okazji dziesięciolecia swojej działalności. Życzenia, list, gratulacyjny i czek na ręce kierownik zespołu Anny Rawskiej złożył wójt Tadeusz Kielan.

Na zakończenie tegorocznej imprezy Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprosił na koncert, podczas którego wystąpił zespół młodzieżowy ISKRA i Przyjaciele, a wśród zaproszonych gości na scenie znaleźli się KAMIL LIS, MACIEJ STEFANIAK oraz sekcja BĘBNIARZY. Instruktorzy prowadzący zajęcia w Ośrodku zaprezentowali swoje możliwości. Była to istna mieszanka stylów muzycznych i ciekawych interpretacji.

Stałym punktem programu NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ jest taniec ognia. Tym razem zaprezentował się mieszkaniec naszej gminy – OSKAR RUGIER z Krzeczyna Małego. Debiutant stworzył niesamowite widowisko i zebrał zasłużone brawa.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwała Ochotnicza Straż Pożarna z Zimnej Wody. Strażacy zaprezentowali także swoje umiejętności bojowe. Najpierw za pomocą sprzętu hydraulicznego uwolnili ofiarę wypadku, zakleszczoną w samochodzie, a potem ugasili płonący pojazd.

Impreza zorganizowana została przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, Sołtysa i Sołectwo miejscowości  Bukowna oraz Stowarzyszeniem „Bukowna”.

(oprac. OKGL, MG, FOT. PAWEŁ SZYDŁO/MG)

 

WYNIKI KONKURSÓW:

Przejazd na byle czym

Nagroda główna: Barbara Kosobucka, Iwona Kacperska

Wyróżnienia: Kabaret Ale Baby, Anna Rawska, Zespół LEJDIS, Zespół ZACHĘTA, Bartek Niemiec, Zespół BAKŁAŻANY, Zespół BALON – Ewa Jaromin i Karolina Niemiec.

Jury:

Sylwia Pęczkowicz- Kuduk – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubin

Renata Jężak – Sołtys wsi Czerniec

Magdalena Dubińska – Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin

Maja Grohman- Rzecznik prasowy Wójta Gminy Lubin

 

Najpiękniejszy wianek

Nagroda główna: TERESA RUPNIAK I KAJA KUDUK

Wyróżnienia: MARIA SYROKANYCZ, RÓŻA KILIMAN, JANINA KIEŁCZEWSKA, PATRYCJA KOSOBUCKA, KAMILA NIŻNIK, SYLWIA KUDUK.

Jury:

Renata Jężak – Sołtys wsi Czerniec

Grażyna Balewicz – członkini Zespołu LEJDIS

Maja Grohman- Rzecznik prasowy Wójta Gminy Lubin

 

Najdłuższy warkocz

Nagroda główna: MARTYNA ZENTEK

Wyróżnienia: DARIA ZIĘBA, MARTA IWASZKIEWICZ, NIKOLA ILNICKA, KATARZYNA KOSOBUCKA, KAROLINA KOSOBUCKA, ANGELIKA ZENTEK, RÓŻA KILIMAN, ASIA KUBACKA i WIKTORIA BĄBKA.