Noc Bibliotek w Księginicach

Po raz czwarty w Gminie Lubin świętowano Noc Bibliotek. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce wspólnie z filią w Księginicach przygotowała dla uczestników wiele atrakcji i niespodzianek. W spotkaniu wziął udział wójt Tadeusz Kielan, który wraz z dziećmi pisał życzenia i czytał wiersz.

Tegoroczna edycja pod hasłem „RzeczpospoCzyta” zainspirowała organizatorów do powiązania święta Bibliotek z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promowania polskich pisarzy i twórców.

W Bibliotece w Księginicach uczestnicy mieli okazję poznać polskie „Legendy z diabłem” podczas spektaklu w wykonaniu Teatru w Drodze. Panie aktorki zdradziły parę sekretów pracy na scenie i wyjaśniły dzieciom kilka trudnych wyrazów używanych w teatrze, np. rekwizyt czy scenografia.

Okazją do wspólnej pracy twórczej dzieci i rodziców było wykonywanie kotylionów oraz pomponów cheerleaderek– wszystko w barwach biało-czerwonych. Dzieci deklarowały, że użyją pomponów do kibicowania reprezentacji Polski podczas piłkarskich mistrzostw świata.

Na pamiątkę spotkania w bibliotece „wyrosło” drzewko życzeń dla Polski! Każdy uczestnik na jednym z przygotowanych papierowych liści mógł napisać bądź narysować osobiste życzenia dla swojej ojczyzny na stulecie odzyskania niepodległości. Powstały piękne, poetyckie teksty i wspaniałe laurki, które długo będą przypominały o Nocy Bibliotek. Wszystkie zawisły obok liści z fragmentami wierszy Zbigniewa Herberta na specjalnie przygotowanym drzewku. (27 października 2017 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta).

Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin wraz z Filipem Dworakiem i dużą grupą dzieci czytali oraz deklamowali wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” znany bardziej pod tytułem „Kto ty jesteś? Polak mały”. Jak na wielkich uroczystościach bywa, nie zabrakło pysznego tortu przygotowanego przez mamy – czytelniczki Biblioteki oraz słodyczy, które przekazał dzieciom wójt. Słodkości przywiózł również radny Andrzej Olek, który od pierwszej edycji, rokroczne wraz z  rodziną bierze udział w Nocy Bibliotek.

Na koniec, zajadając pyszną pizzę oraz popcorn wszyscy uczestnicy obejrzeli film „Tarapaty” w reżyserii Marii Karwowskiej. Projekcja filmu możliwa była w bibliotekach oficjalnie zgłoszonych do akcji „Noc Bibliotek 2018”.

Wśród dzieci biorących udział we wspólnej zabawie w Księginicach rozlosowano nagrody pozyskane od firm, instytucji oraz wydawnictw i przekazane do bibliotek. Organizatorzy dziękuję firmie PHU EDEN Marek Baraniewski, Cafe-bar Pan Cogito oraz Ewie Cieślak sklep makarAn w Księginicach.

(IT)