Nie zostawiaj nikogo w samochodzie!

Dzieci, osoby starsze i zwierzęta pozostawione w samochodzie, podczas wysokich temperatur, narażone są na utratę zdrowia, a nawet życia. Lubińscy policjanci apelują o rozwagę, gdyż temperatury wciąż są bardzo wysokie, a osoby i zwierzęta zamknięte w pojeździe, narażone są na ogromne zagrożenie i niebezpieczeństwo.

Lubińscy policjanci apelują o rozwagę przede wszystkim osoby dorosłe. Temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Pozostawiony w nasłonecznionym miejscu pojazd dla każdego żywego stworzenia znajdującego się w środku zamienia się niemal w piekarnik. Osoby, które decydują się na pozostawienie podopiecznych powinni mieć świadomość, że narażają je na ogromny stres, a przede wszystkim odwodnienie, przegrzanie, udar słoneczny, a nawet śmierć.

Jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, jak najszybciej powiadommy służby ratunkowe, dzwoniąc na nr alarmowy 112. Sami nie odchodźmy od samochodu, lecz poczekajmy na przybycie służb, którym wskażemy dokładnie miejsce. Jeżeli mamy pewność, że zwłoka zagrozi życiu lub zdrowiu osobie pozostawionej w samochodzie, sami możemy podjąć próbę wyciągnięcia jej z samochodu. Możemy nawet bez obaw o konsekwencje stłuc szybę w takim samochodzie. Zawarte jest to w  art. 26 Kodeksu Karnego – „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek. Odchodząc od samochodu nigdy pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy dziecka, osoby starszej czy nieporadnej, jak również zwierzęcia, które z nami podróżuje bez opieki. Wyjście nawet na chwilę do sklepu, by zrobić zakupy, może narazić naszego podopiecznego na utratę życia.

(KPP w Lubinie)