Tylko w ostatnich dniach na dolnośląskich drogach zginęło 5 osób. Policja przekonuje, że niestety wielu kierowców zapomina o zasadach bezpiecznej jazdy i stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. Apelujemy więc o szczególną uwagę i zachowanie rozsądku. Trzeba pamiętać także, że piesi również są odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Wzajemne zrozumienie i przestrzeganie zasad, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków.
Policja przestrzega kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Nie wolno zapominać, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo.
– 18 lipca 2018 r. na łuku drogi krajowej nr 36, relacji Lubin – Ścinawa, kierujący samochodem osobowym marki Opel, najprawdopodobniej z uwagi na niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i zjeżdżając na przeciwny pas ruchu, zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku samochodem osobowym marki Audi. W efekcie zderzenia na miejscu zginął kierujący i pasażerka opla, a w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń zmarła pasażerka z drugiego auta. Wśród osób, które pierwsze pojawiły się w miejscu wypadku, było trzech funkcjonariuszy lubińskiej komendy, którzy wracali po służbie do domu. Natychmiast zatrzymali się i pomagali w akcji ratowniczej – mówi asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Do tragicznych wypadków doszło też 20 lipca w Głogowie i Łagniewnikach w powiecie dzierżoniowskim.
– Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem – mówi asp. szt. Paweł Petrykowski. – Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.
Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo. Mimo licznych działań policyjnych, komunikatów i apeli nawołujących do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, w dalszym ciągu niestety wielu kierowców nie dba o bezpieczeństwo własne i innych na drodze.
Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę. Przed wyjazdem w trasę przypominamy też kilka zasad:
- sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę) oraz niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ważne ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi),
- zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
- pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drodze,
- wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację,
- bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro – czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
(SR, lubin.policja.gov.pl)