Nie niszcz sobie i swojej rodzinie wymarzonych wakacji!– apelują policjanci

Upragniony urlop przed Tobą, a może właśnie kończą się wakacje Twojego życia? Jeśli chcesz, aby długo wyczekiwane wczasy były udane i pozostawiły mnóstwo niezapomnianych wrażeń, musisz BEZPIECZNIE dojechać i wrócić do domu. Codzienna, ciężka praca policjantów sprawia, że jest mniej wypadków na dolnośląskich drogach. Jednak wiele zależy od kierowców – od przygotowania się w odpowiedni sposób do podróży oraz bezpiecznego zachowania na drodze.

Wakacje zbliżają się do półmetka. Na drogach Dolnego Śląska codziennie widoczny jest wzmożony ruch pojazdów. Do osób wyjeżdżających dopiero na urlop dołączyli ci, którzy już powracają z wakacyjnych wojaży. Niestety większa ilość przemieszczających się samochodów w połączeniu z pośpiechem towarzyszącym letnim wyjazdom prowadzi do zwiększenia się ilości zdarzeń drogowych.

Dolnośląscy policjanci podejmują szereg działań w celu wyeliminowania tych negatywnych zachowań kierowców, które są główną przyczyną wypadków. Jednak bardzo wiele elementów mających wpływ na bezpieczeństwo podróży zależy również od nas samych. To na kierowcy ciążą liczne obowiązki, których wypełnienie pozwala uniknąć części niebezpieczeństw czyhających na drodze. By bezpiecznie dojechać na miejsce wypoczynku i wrócić później do domu, musimy pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących wszystkich uczestników ruchu drogowego :

  • należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego (stosować się do ograniczeń prędkości, dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze),
  • przed każdą podróżą należy sprawdzić stan techniczny pojazdu (m. in. sprawność układu hamulcowego, poziom płynów eksploatacyjnych),
  • koniecznie trzeba zadbać o bezpieczeństwo pasażerów, w szczególności dzieci,
  • przed wyjazdem należy zwrócić uwagę na swój stan psychofizyczny (kierowca powinien być wypoczęty i bezwzględnie trzeźwy).

Stosując się do powyższych wskazówek, zwiększamy szansę na to, iż nasza podróż przebiegnie bez przykrych niespodzianek.

Należy zaznaczyć, że ci kierowcy, którzy będą łamać przepisy oraz ryzykować życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego, spotkają się ze stanowczą reakcją dolnośląskich policjantów.    Zwłaszcza, że od kilku dni na drogach naszego województwa pojawiły się nowe, specjalnie przygotowane do ścigania piratów drogowych radiowozy, dzięki którym funkcjonariusze będą mogli z jeszcze większą intensywnością reagować na wszelkie przejawy agresywnych zachowań.

(Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu)