„Nie” dla przemocy w Gminie Lubin

56 zawiadomień o występowaniu przemocy domowej wpłynęło w 2016 r. do Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Lubinie. Procedurę wszczęto wobec 53 rodzin. Niebieska Karta została sporządzona w przypadku 45 kobiet, 6 mężczyzn i 2 osób małoletnich. W 46 przypadkach sprawcami byli mężczyźni, w 8 – kobiety.

Procedurę Niebieskiej Karty realizowano w ramach  grup roboczych, powołanych przez Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego, w skład których wchodzili pracownicy GOPS, dzielnicowi, kuratorzy zawodowi i społeczni oraz pedagog szkolny.  Grupy robocze prowadziły działania zgodnie z potrzebami wynikającymi z indywidualnych planów opracowywanych z poszczególnymi osobami objętych procedurą.

Członkowie powołanych grup roboczych podejmowali działania wobec 72 rodzin dotkniętych przemocą. W roku 2016 odbyło się 195 posiedzeń.

Procedurę Niebieskiej Karty zakończono w 40 przypadkach, z czego 4 z powodu ustania przemocy i 36 – braku zasadności podejmowanych działań.

W rodzinach, w których prowadzona była procedura „Niebieskiej Kart”, członkowie grup roboczych podejmowali szereg czynności mających na celu poprawę sytuacji rodziny, w tym kierowanie osób doznających przemocy do Punktu Konsultacyjno-Diagostycznego na terapię indywidualną, prowadzenie pracy socjalnej o charakterze wspierającym, a także monitoring sytuacji rodzinnej. W wyniku tych działań 30 osób podjęło terapię, a trzy rodziny dotknięte przemocą domową zostały objęte pomocą społeczną tut. Ośrodka.

W roku 2016 Gminny Zespół Interdyscyplinarny złożył do Prokuratury Rejonowej w Lubinie  wnioski o ściganie za przestępstwo z art. 207 kk wobec sześciu sprawców przemocy. Wobec trzech sprawców Prokuratura  odmówiła wszczęcia postępowania.

Wobec dwóch sprawców przemocy  postępowanie karne zostało warunkowo umorzone na okres próby, w trzech przypadkach sprawcy otrzymali nakaz opuszczenia lokalu, jeden sprawca miał nakaz eksmisji z powództwa cywilnego, trzech sprawców dostało zakaz zbliżania się do ofiary, jeden sprawca ma prowadzony dozór kuratorski, zapadł jeden wyrok nakazowy z wniosku pokrzywdzonej złożony w 2015r., trzy rodziny zostały objęte pomocą społeczną Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Księginicach, jeden sprawca ukończył program korekcyjno-edukacyjny w PCPR w Lubinie.

W roku 2016 na realizację zadań w zakresie przeciwdziałania przemocy zaplanowano kwotę 5000,00 zł. Cała kwota została rozdysponowana wg planu i zgodnie z założeniami Programu, tj. obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego, szkolenia, zakup czasopism „Niebieska Linia”, działania terapeutyczne prowadzone z rodzinami bezpośrednio w ich środowisku oraz warsztaty przeprowadzone przez Pracownię Profilaktyczną „Krokus”  z Krakowa dla uczniów Szkół Podstawowych w Osieku i Krzeczynie Wielkim oraz Gminnego Gimnazjum w Lubinie.

– Reasumując należy podkreślić, iż podejmowane w ramach powyższego programu działania przyczyniają się do skutecznego reagowania i ograniczania zjawiska przemocy, a także wytworzenia w społeczności lokalnej poczucia odpowiedzialności za przestrzegania prawa, zasad i norm społecznych oraz podniesienia świadomości.

Problemy rodzin dotkniętych przemocą domową mogą być skutecznie rozwiązywane jedynie przy efektywnej współpracy różnych osób i instytucji. Zasadnym jest wzmocnienie działań skierowanych do sprawców przemocy, w tym w zakresie programów korekcyjno-edukacyjnych oraz działania o charakterze motywacyjnym – mówi Bronisława Dul, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Księginicach.

Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w rodzinie na lata 2016-2019 został przyjęty do realizacji uchwałą Nr XXX/198/2016 Rady Gminy Lubin w dniu 30 marca 2016r.

Celem programu jest wypracowanie sprawnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Gminie Lubin, zapewnienie ochrony jej ofiarom oraz skuteczne oddziaływanie na jej sprawców.

Powyższy program jest realizowany przez Zespół Interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który został powołany na 4-letnią kadencją, tj. lata 2016-2019.

(oprac. MG, źródło GOPS)