Nasza młodzież doskonale wie, jak zapobiegać pożarom

Skomplikowane i nietuzinkowe pytania, które zapewne niejednemu strażakowi sprawiłyby kłopot. Tak można krótko podsumować Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Na szczeblu wojewódzkim nasz region reprezentowali zwycięzcy eliminacji powiatowych, Patrycja Maślej ze Szkoły Podstawowej w Niemstowie oraz Paweł Polański z Gimnazjum Gminnego. Choć turnieju nie udało się wygrać, nasza młodzież udowodniła, że posiada ogromną wiedzę z zakresu pożarnictwa.

Po eliminacjach na szczeblu powiatowym, przyszedł czas na rozgrywki wojewódzkie, które odbyły się w Jaworzynie Śląskiej. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, bezpiecznych zachowań oraz techniki i taktyki pożarniczej.

Pierwszym etapem turnieju była część pisemna, w formie testu. Nasza uczennica, Patrycja Maślej zdobyła 19 punktów na 30 możliwych do zdobycia. Z kolei Paweł Polański uzyskał aż 26 punktów. To najlepszy wynik z całego naszego powiatu. Zdobyte punkty zagwarantowały gimnazjaliście udział w drugim etapie – części ustnej – do której przeszło jedynie po pięciu finalistów z każdej grupy wiekowej.

Uczestnicy losowali zestawy, które zawierały po pięć pytań i udzielali odpowiedzi przed komisją. W tym momencie niestety, zabrakło odrobiny szczęścia, aby wrócić z turnieju z pucharem. Ułamki przyznanych punktów sprawiły, że Paweł Polański zakończył ten etap na piątej pozycji.

Miłym akcentem i atrakcją dla wszystkich uczestników turnieju była wizyta w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gdzie można było obejrzeć m. in. ekspozycję zabytkowego taboru kolejowego,, zabytkową drukarnię i salę radiową.