Nasi Mistrzowie – Paulina Ostrowska

Paulina Ostrowska to łuczniczka LZS SKS Raszówka. W ubiegłym roku zdobyła III miejsce w halowych Mistrzostwach Dolnego Śląska w kategorii open oraz III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów. Stanęła także na podium tegorocznych Mistrzostw Gminy Lubin o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy. Ma swoim koncie również złoto Halowych Mistrzostw Polski w Łucznictwie Juniorów Młodszych.

– To zaskakujące i bardzo miłe, że Gmina Lubin chce opisywać moje sukcesy i  pyta o mnie, i moją pasję – mówi Paulina Ostrowska. Jest odrobinę stremowana zadawanymi pytaniami, ale odpowiada z zaangażowaniem i radością.

Łucznictwo wymaga spokoju, koncentracji i dużej odporności psychicznej. Te cechy dużo mówią o naszej zawodniczce. Paulina Ostrowska pochodzi z Karczowisk i podkreśla, że bardzo lubi wieś, bo jest tam spokojnie i wszystkich zna. Jej przygoda z łucznictwem zaczęła się gdy miała 10 lat i w czasie wakacji zobaczyła łuczników na boisku w Karczowiskach.

– Byłam trochę zawstydzona, ale bardzo chciałam spróbować i tak to się zaczęło – mówi.   Paulina  z pasją opowiada  jak jest zbudowany łuk, ile waży i jaki to stres stać obok rywala i razem strzelać w zawodach. – Często lubię strzelić jako pierwsza, bo to daje trochę psychicznej przewagi. Konieczna jest przy tym jednak ogromna koncentracja, duże znaczenie ma nawet milimetrowy ruch – dodaje.

Nie byłoby sukcesów bez wielu godzin treningów. W sezonie jesienno-zimowym trenuje w weekendy na sali gimnastycznej, latem na boisku. W hali strzela się z odległości 18 metrów, na powietrzu z 50 metrów. Okazuje się, że nie trzeba mieć przy tym tzw. „sokolego wzroku”, bo Paulina ma na prawym oku wadę  -0,25.  Podkreśla, że na błędach i porażkach szybko się uczy.

Startuje zarówno w kategorii seniorów jak i juniorów,  zdarza się  że na zawodach rywalizuje z trenerem Jerzym Dzikowskim. Łucznictwo to jej bardzo ważne hobby  i myśli o nim  coraz poważniej. Nie chodzi jednak o rekordy, ale o to by uczyć innych.

– Chciałabym zrobić kurs trenerski w Poznaniu i w przyszłości związać się z klubem. Dziś jednak myślę najpierw o czekających mnie egzaminach zawodowych w technikum – mówi Paulina Ostrowska.

Paulina ma 18 lat i uczy się w III klasie Zespołu Szkół nr 2w Lubinie,  w klasie technik żywienia i usług gastronomicznych.

(SR)