Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W 2011 roku  1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Data jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Władze powiatu lubińskiego zapraszają mieszkańców w niedziele 4 marca na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 13.30 rozpocznie się symboliczny bieg Tropem Wilczym z Parku wrocławskiego pod tablice pamięci przy Wzgórzu Zamkowym gdzie złożone zostaną kwiaty. Natomiast o godzinie 14.00 w Centrum Kultury Muza rozpocznie się  bezpłatna projekcja filmu „Zapora”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia polskie powojenne podziemie antykomunistyczne. Po upadku powstania warszawskiego władzę w Polsce przejęli komuniści. Nieufne wobec nowych władz Polskie Państwo Podziemne przygotowywało się do walki, jednak niestety w wyniku aresztowania przywódców podziemia upadło, a jedyną walczącą organizacją pozostała NSZ (Narodowe Siły Zbrojne). W maju 1945 powstała Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj, przekształcona we wrześniu tego samego roku w Wolność i Niezawisłość. Sama nie prowadziła już działań zbrojnych, a jej głównym zadaniem było niedopuszczenie do zwycięstwa partii komunistycznej w wyborach. Walkę z komunistami prowadziło oprócz NSZ i WiN wiele innych organizacji konspiracyjnych .

W 1947 roku polscy komuniści ogłosili amnestię, która pomogła ówczesnej władzy dotrzeć do struktur organizacji niepodległościowych oraz zniszczyć je od środka. NSZ i WiN przestały działać pod koniec roku. W wyniku walki śmierć poniosło około 15 tysięcy ludzi, z czego 7 tysięcy było członkami podziemia. Ostatni partyzant został zamordowany w październiku 1963 roku.

Przez wiele lat rodziny poległych, organizacje patriotyczne i inni domagali się godnego uczczenia walczących o niepodległość. Określenie “żołnierze wyklęci” zostało po raz pierwszy użyte podczas wystawy poświęconej antykomunistycznemu podziemiu, zorganizowanej przez Ligę Republikańską w roku 1993.

(SR, Żołnierze Wyklęci historia Wiki, Wikipedia)