Narodowe Czytanie – wybieramy lekturę

W tym roku, to Polacy zadecydują, którą lekturę będziemy czytać podczas Narodowego Czytania. Do wyboru mamy cztery wielkie dzieła polskiej literatury. Głosy można oddawać do środy, 15 lutego. Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do wzięcia udziału w głosowaniu.

Propozycję, na tegoroczne Narodowe Czytanie wspólnie stworzyły Biblioteka Narodowa oraz Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Polacy mogą więc wybrać i zagłosować na jeden tytuł spośród następujących:

• „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego;
• „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego
• „Beniowski” Juliusza Słowackiego oraz
• „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Aby oddać głos, wybrany tytuł należy umieścić w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl. Głosowanie zakończy się 15 lutego br.

Tytuł dzieła, które zdobędzie najwięcej głosów, ogłosi prezydent Andrzej Duda w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, 21 lutego.

Kampania Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku, aby popularyzować znajomość polskiej literatury. Patronuje jej Para Prezydencka, która podczas finału akcji (organizowanego w jedną z wrześniowych sobót) uczestniczy w publicznym czytaniu wybranego dzieła. Wspólne czytanie wybranej lektury organizowane jest tego dnia w całym kraju w tysiącach miejscowości: w kawiarniach, szkołach, bibliotekach, parkach, a nawet jednostkach wojskowych.

W minionych latach czytaliśmy wspólnie „Quo vadis” i „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, dzieła Aleksandra Fredry i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

(JW, MEN)