Narodowe Czytanie w Oborze

Wspaniała gra aktorska, doskonale przygotowana scenografia, już od lat sprawiają, że Narodowe Czytanie w Oborze robi na publiczności wielkie wrażenie. W inscenizacji „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, przygotowanej przez Stowarzyszenie Kwiaty Obory oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszówce- Filię w Oborze, przy wsparciu finansowym Gminy Lubin wystąpili m.in. wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, ksiądz proboszcz Paweł Kajl oraz sołtys Obory Łukasz Kurowski. Nad przedstawieniem od początku do końca, czuwały  Patrycja Słota i Urszula  Mularz.

Po uroczystej Mszy Świętej korowód rewolucjonistów i licznie przybyłych mieszkańców Obory przeszedł na skwer, gdzie odbyło się Narodowe Czytanie. Szczególną sympatię widzów zdobył Krzysztof Kandut jako Cezary Baryka, który swoją rolę odegrał po mistrzowsku.

Po przedstawieniu, wszyscy aktorzy otrzymali pamiątkowe egzemplarze „Przedwiośnia” od Wioletty Olech dyrektor Gminnej Biblioteki. To była wyjątkowa uczta literacko-artystyczna, która na długo zapisze się w pamięci uczestników i licznie zgromadzonej publiczności.

W inscenizacji wystąpili:

Jadwiga Barykowa- Katarzyna Błachuta

Cezary Baryka – Krzysztof Kandut

Seweryn Baryka- Andrzej Mytkowski

Szymon Gajowiec- Tadeusz Kielan

Młoda Ormianka- Małgorzata Zaorska

Nuri-Pasza- Łukasz Kurowski

Szaumianic- Jakub Konieczny

Hipolit Wielosławski- Marcin Bulerski

Karolina Szarłatowiczówna- Bogumiła Parkietna

Laura Kościeniecka- Iwona Cierlik

Ksiądz Anastazy- ks.Paweł Kajl

Wielosławska- Anna Zbrzyzna

Wójcio Skalnicki- Sławomir Cierlik

Służący Maciejunio- Paweł Słota

Władysław Barwicki- Jacek Lasota

Wanda Okrzyńska- Agnieszka Borys

Towarzysz pierwszy- Piotr Zorski

Towarzyszka- Małgorzata Mastarska-Gaworczyk

Woźnica- Jarosław Słota

Towarzysz drugi- Grzegorz Hendrykowski

Rewolucjoniści: Sławomir Antkowiak, Wojciech Chowański, Jarosław Gaworczyk, Tomasz Kotwas, -Piotr Kowalczyk, Adam Marszałek, Robert Parkietny, Damian Pielech, Mirosław Rodzik, Adam Sroka, Krzysztof Zelma

(AI)