Narodowe Czytanie w Oborze i Szklarach Górnych

IMG_0667Oczytaniem listu prezydenta RP Andrzeja Dudy przez wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana rozpoczęła się piąta edycja Narodowego Czytania 2016 w Oborze. Akcja zorganizowana została z inicjatywy mieszkanki tej miejscowości, polonistki Patrycji Słoty przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej.

To była prawdziwa duchowa uczta. Oprócz wyjątkowości czytanego tekstu Henryka Sienkiewicza, wyjątkowe były także kreacje aktorskie mieszkańców Obory. W postać Nerona wcielił się Paweł Słota, przewodniczący Rady Sołeckiej Obory, Ursusem był Damian Chowański, Św. Pawłem Marcin Bulerski, Chilonem Chilonidesem Artur Wolniaczyk, Winicjuszem Adam Marszałek a Petroniuszem Piotr Zaorski. Rolę św. Piotra doskonale odegrał ksiądz proboszcz Krzysztof Bucyk, fragment traktujący o pożarze Rzymu odczytał wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, a kwestie Chrześcijan odtworzyła wspólnie z uczniami Marlena Szulc, nauczycielka Gimnazjum nr 1 im. Czesława Niemena w Lubinie. Na długo w pamięci publiczności zapisze się z pewnością rola Ligii. W postać tę wcieliła się Agata Rolewicz.

Dopisała także frekwencja podczas Narodowego Czytania w Oborze, a  publiczność długo oklaskiwała bohaterów tego wydarzenia.

Jpeg

Narodowe Czytanie odbyło się także w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych. Scenerię dla powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza stanowiły plenery szkoły. Pośród brzóz i zieleni wokół mis z owocami, niczym na uczcie rzymskiej, leżeli nie uczniowie, lecz dostojni patrycjusze w tunikach i drapowanych togach.

Do spotkania z powieścią naszego noblisty zostali wcześniej przygotowani. Obejrzeli krótkie filmiki dotyczące autora oraz wstęp-streszczenie filmu „Quo vadis”. Później w promieniach słońca słuchali historii miłości Winicjusza i Ligii. Przeżywali tragedię płonącego Rzymu. Współczuli pierwszym chrześcijanom skazanym przez Nerona na okrutną śmierć w Koloseum. Fragmenty powieści czytali organizatorzy: Agata Szymańska i Tomasz Haber,  wybrani uczniowie oraz dyrektor szkoły Elżbieta Piasny. Akcję zakończyło wspólne biesiadowanie. Wszyscy ochoczo raczyli się zdrowymi owocami.

To wydarzenie oraz spotkanie z literaturą piękną – powieścią „Quo vadis”  H. Sienkiewicza uczniowie z pewnością zapamiętają na długo.

(MG/Agata Szymańska)

Obora

Szklary Górne