W różnych miejscach, w innych scenografiach, według niepodobnych scenariuszy, ale z jednym przesłaniem, by zgłębiać polską literaturę. Gmina Lubin po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytania”. Zaproponowane przez parę prezydencką „Nowele polskie” czytaliśmy wspólnie w Chróstniku i Oborze.
W czasy powstania styczniowego przenieśli nas w piątkowy wieczór aktorzy – mieszkańcy Chróstnika i okolic, czyli grupa teatralna z Chróstnika, która powstała w ramach projektu „Wybieram teatr” realizowanego przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, prezentując nowelę „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego w reżyserii Piotra Poręby.
Niezwykłe teatralne widowisko stworzone przez artystów oddało klimat tej poruszającej noweli. Opis przygnębiającego jesiennego krajobrazu, poniewierki jednego z ostatnich powstańców pełen naturalistycznych obrazów męki zwierząt i ludzi, został wzmocniony efektami dźwiękowymi i wizualnymi, tworząc swoisty teatr cieni. Oszczędna narracja, gra świateł i sugestywne sceny stworzyły ponadczasowy, poruszający widzów spektakl o skutkach każdej rewolucji i jej wszechobecnej przemocy i dehumanizacji.
List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.
Grupę teatralną stanowią: Elżbieta Białosiewicz, Janina Mucha, Beata Frontczak –Czerwonka, Jolanta Pyszczyńska, Bożena Czekaj, Małgorzata Sitarska.
Po spektaklu do rąk artystów i widzów trafiły ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszówce egzemplarze nowel, które wręczył gospodarz Gminy Lubin Tadeusz Kielan.
Wydarzenie zorganizował wspólnie z Gminną Biblioteką w Raszówce, Ośrodek Kultury Gminy Lubin w ramach kolejnej edycji „Narodowego Czytania”.
To akcja społeczna pod patronatem Pary Prezydenckiej, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu, zapoczątkowana w 2012 roku.
***
W miejscowości Obora akcja nowel rozgrywała się w restaurowanym właśnie XVIII wiecznym dworze. Widowisko poprzedziła Msza Św. w miejscowym kościele, podczas której za sprawą lektorów, ministrantów i gości w strojach z minionych epok czuć było, że oczekiwać można wyjątkowego wydarzenia. I rzeczywiście tak było.
Po Eucharystii, podczas której ksiądz Piotr Drapiewski nawiązał do idei „Narodowego Czytania”, kostiumowy korowód doprowadził uczestników na dworski taras, gdzie odbywało się widowisko.
Mieszkańcy: Obory, Szklar Górnych , Szklar Dolnych, Osieka i Lubina przeczytali fragmenty ośmiu nowel, wcielając się w postacie z epoki – głównie pozytywizmu.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania w Oborze pobiła rekord pod względem liczebności osób czytających – 43 ochotników podjęło się tego zadania, a wśród nich był wójt Tadeusz Kielan, który wcielił się w postać pana Tomasza, mecenasa i miłośnika sztuk pięknych, szczerze nienawidzącego kataryniarzy.
Projekt został zorganizowany przez Stowarzyszenie Kwiaty Obory i Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszówce filia w Oborze a dofinansowany ze środków Gminy Lubin. Jego pomysłodawcą i reżyserem była Patrycja Słota, prezes stowarzyszenia.
– Wszystkim aktorom, tym dużym i małym, z całego serca dziękuję i gratuluję odwagi scenicznej. To już piąta edycja oborskiej odsłony „Narodowego Czytania” i ciągle są chętni, którzy chcą realizować ten projekt, a nawet ich przybywa, o czym świadczy tegoroczna aktorska obsada. Cieszę się, bo rozwijamy skrzydła. Gdy po raz pierwszy zgłaszaliśmy swoje uczestnictwo w akcji, trochę z nas żartowano w Kancelarii Prezydenta , oczywiście z powodu nazwy miejscowości i stowarzyszenia. Dziś budzimy zainteresowanie z powodu nietuzinkowej oprawy wydarzenia. Usłyszeliśmy od pracowników kancelarii, że oczekiwaniu na relację z naszej akcji towarzyszy ciekawość, czym w tym roku zaskoczymy – mówi Patrycja Słota.
Gratulacje i podziękowania organizatorom i aktorom złożył także wójt Gminy Lubin.
Lekturami tegorocznego Narodowego Czytania były „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.
W Narodowego Czytaniu w Oborze wystąpili:
Tadeusz Kielan, Robert Sobstyl, Paweł i Jarosław Słota, Aleksandra Sołtys, Agnieszka Marut, Jacek i Laura Lasota, Marek Mańczak, Andrzej Mytkowski, Adam i Lidia Kozłowscy – Stajnia i Hipoterapia „Promyk”, Robert Parkietny, Elżbieta Kopyściańska, Grzegorz Hendrykowski, Agata Słota, Łukasz Czekajło, Marzena Mastalska – Gaworczyk, Iwona Kotwas, Marcin Bulerski, Artur Jarzynka, sołtys Obory Krzysztof Kandut, Agnieszka Borys, Anna Zbrzyzna, Iwona Cierlik, Bogumiła Parkietna, Weronika Liszczyńska, Radny Gminy Lubin Łukasz Kurowski, Agata Tataruch, Kornel Czekajło, Julia Sołtys, Amelia Kozłowska, Agnieszka Bulerska, Bożena Wodawska, Wojciech Kowal, Mirosław Szefer, Tomasz Kotwas, Emilia Ratajek, Klaudia Ratajek, Maja Nazarkiewicz, Natalia Czekajło, Małgorzata Liszczyńska oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzeczynie Wielkim.
(MD, PS, MG)
Chróstnik
Obora