Narodowe Czytanie w Gminie Lubin

DSC_0117Już po raz trzeci w naszej gminie, a czwarty w kraju, odbyło się Narodowe Czytanie. Akcja została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, wtedy cała Polska czytała „Pana Tadeusza”. W tegorocznej edycji czytaliśmy wspólnie „Lalkę” Bolesława Prusa.

Świetlica w Raszówce zamieniła się w przepiękną pozytywistyczną kafejkę, na stolikach pojawiły się cytaty z dzieł Bolesława Prusa. Piękny wystrój, już przy wejściu, zapowiadał wspaniałą ucztę dla ducha.

– Podniosła i pachnąca dobrą herbatą atmosfera zauroczyła wszystkich, przepięknie skomponowane fragmenty powieści, przeplatane muzyką z filmu oraz wspaniałe wykonanie porwało nas wszystkich w świat pozytywistycznych idei – opowiada radny Andrzej Olek.DSC_0132

Zgromadzeni czytelnicy mogli się zapoznać ze znaczeniem tytułu powieści, które przedstawiła czternastoletnia Julia Ickiewicz – najaktywniejsza czytelniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.

Wybór tekstów literackich i reżyseria tego wspólnego przedstawienia jest zasługą pani Marii Wolak, natomiast aranżacją muzyczną zajął się pan Witold Klocek.

– Byłam bardzo poruszona podczas czytania przez panią Cecylię Gałązkę fragmentu monologu Izabelli Łęckiej, to było tak profesjonalne, że czułam się jak w teatrze – mówi pani Elżbieta uczestniczka spotkania.

Na koniec wszyscy uczestnicy dostali papierowego SMS-a od pana Prusa z cytatami z jego dzieł.

Głównymi aktorami w przedstawieniu były panie z zespołu Leśne Echo, pomagali im jednak dzielnie również zaproszeni goście. Fragmenty „Lalki” czytali: radna Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, radny Marcin Nyklewicz, sołtys Raszówki Tadeusz Kosturek, Michał Rybiński, Małgorzata Leleń, Izabela Tyrcz, Wanda Krysztofińska, Witold Klocek, Wojciech Wojtałowicz.

Wszyscy już szykują się do przyszłorocznej edycji imprezy, bo jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda, Narodowe Czytanie już stało się tradycją, którą wspólnie z małżonką na pewno będą kontynuować.

(MI)