NARODOWE CZYTANIE W GMINIE LUBIN

narodowe-czytanie-20160129091430„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza będzie bohaterem tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W organizację akcji w Gminie Lubin włączają się szkoły, sołectwa, osoby fizyczne oraz oczywiście Gminna Biblioteka Publiczna.

Tegoroczna edycja akcji jest szczególnie bliska Szkole Podstawowej w Siedlcach, która nosi imię tego wybitnego polskiego pisarza. Narodowemu Czytaniu powieści „Quo vadis” , w sobotę 3 września w godz. 11-12.30 w świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach towarzyszyć będzie motto: „Prawdziwa miłość pokona wszystkie przeszkody”

W siedleckiej odsłonie Narodowego Czytania wezmą udział uczniowie, tegoroczni absolwenci i zaproszeni rodzice. Czytanie fragmentów książki poprzedzone zostanie streszczeniem powieści.

Zaprezentowana zostanie również zwięzła prezentacja multimedialna na temat biografii pisarza w kontekście obchodów Roku Sienkiewiczowskiego. Nie zabraknie również elementów przenoszących czytelnika w atmosferę miejsca akcji książki, chociażby poprzez uczestnictwo w zorganizowanej „uczcie rzymskiej” podczas której uczestnicy spotkania raczyć będą się sokami i nektarami ze świeżych owoców, sałatkami owocnymi i innymi południowymi przysmakami, czy podczas prezentacji wybranych fragmentów filmu.

Szkoła Podstaw im. Orła Białego w Raszówce wraz z Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce czytanie dzieła Sienkiewiczowskiego zorganizują z udziałem uczniów klas IV-VI  2 września 2016 r. podczas 2 i 3 godziny lekcyjnej. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa książek H. Sienkiewicza i poświęconych mu opracowań, tematycznych, zdjęć i pamiątek Henryka Sienkiewicza ze zbiorów Biblioteki Narodowej, ponadto papirusowe zwoje – bibliografia i portret H. Sienkiewicza. Zaplanowano atrakcyjne formy i metody poznana autora i utrwalenia przeczyszczanego tekstu m.in. podczas planowanego quizu.

Wspólne czytanie „Quo vadis”  tego samego dnia odbędzie się także w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie.

W sobotę od godziny 9. 00 na wspólne czytanie dla uczniów kl. IV-VI zaprasza Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim. Zaplanowano również wiele atrakcji i ciekawych form poznania twórczości Henryka Sienkiewicza oraz jego osoby.

3 września 2016 r. na wspólne czytanie zapraszają również Ośrodek Kultury Gminy Lubin, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz Zespół LEJDIS. Narodowe Czytanie odbędzie się świetlicy wiejskiej w Składowicach o godz. 17.00. Wybrano do czytania rozdział 6  pt. „Winicjusz, Ligia – odcienie miłości” adaptacji powieści wg Tomasza Burka. Czytanie przeplatane będzie utworami z repertuaru Michała Bajora i Edyty Gepert w wykonaniu Lucyny Franczak, sołtys Składowic i członkini zespołu LEJDIS.

Uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych nad powieścią Henryka Sienkiewicz pochylą się w piątek 2 września. Jeśli pogoda dopisze Narodowe Czytanie odbędzie się w plenerze.

W Oborze Narodowe Czytanie odbędzie się w niedzielę 4 września o godz. 11.00 przed budynkiem biblioteki. Zaprezentowana tam zostanie inscenizacja „Quo vadis” z udziałem młodzieży i dorosłych mieszkańców Obory. Fragmenty powieści czytać będą mogli wszyscy zainteresowani.

Główną organizatorką Narodowego Czytania w Oborze jest Patrycja Słota, nauczycielka polonistka, mieszkanka Obory, liderka Grupy Odnowy Sołectwa Obora przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną.

(Referat Oświaty UG)