Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Zimnej Wodzie

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest więc formą uczczenia jubileuszu. Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wystosował do czytających list, który odczytał radny gminy Marcin Nyklewicz.

Z inicjatywy wójta Gminy Lubin, Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce, Ośrodka Kultury Gminy Lubin oraz dzięki zaangażowaniu zespołu Zachęta i mieszkańców Zimnej Wody oraz Wiercienia w piątkowe popołudnie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku cała Polska czytała „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Czytanie „Przedwiośnia” rozpoczęło się od pięknie odśpiewanej Bogurodzicy. Aktorzy przebrani w stroje z lat dwudziestych ubiegłego wieku, bardzo profesjonalnie odegrali swoje role. W przerwach pomiędzy tekstami wraz z publicznością śpiewali patriotyczne pieśni, które wprowadzały podniosły nastrój.  Patriotyczną oprawę dopełniała obecność członków Chojnowskiego Związku Strzelectwa Rzeczypospolitej pod dowództwem ppor. Czesława Dula. Zespół Zachęta przygotował patriotyczny poczęstunek, na stołach królowały biało-czerwone ciasta, a uczestnicy imprezy zostali poczęstowani staropolską zupą grochową.

Po spektaklu, aktorzy oraz uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarz specjalnie na tą okazję wydanego „Przedwiośnia”, które ufundowali Gmina Lubin  wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Raszówce.

Adaptację „Przedwiośnia” czytali:

Seweryn Baryka- Marek Pęciak

Cezary Baryka- Sebastian Niemiec, Przemysław Plichta, Sylwester Plichta

Jadwiga Barykowa- Zuzanna Pęciak

Dziad Kalikst- Tadeusz Kielan

Hipolit- Paweł Łukasiewicz

Matka Hipolita – Józefa Plichta

Laura Kościeniecka- Edyta Szymańska

Karolina Szarłatowiczówna-  Aleksandra Pęciak

Ksiądz Anastazy- Grzegorz Obara

Narratorki- Pelagia Plichta, Aneta Tutko, Martyna Kot

Recytacja wierszy: Nikola Koza, Dezyderiusz Pomykała

Oprawa muzyczna -Zespół Zachęta

Kompozycja podkładu muzycznego-Aleksandra Kot

Prowadzący -Joanna Nyklewicz, Wojciech Wojtałowicz

Nad całością czuwała reżyserka i scenarzystka – Teresa Kot.

(AI, fot. IT)