Narodowe Czytanie Balladyny

Już po raz dziewiąty Gmina Lubin włączyła się do akcji Narodowe Czytanie.  Ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenie odbyło się w sieci. Nagranie można obejrzeć j na facebooku Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.  Balladynę czyta m.in. Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin oraz członkowie zespołu Leśne Echo z Raszówki. A wszystko to w otoczeniu natury!

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Link do filmu: https://www.facebook.com/bibliotekaRaszowka/videos/764530217700052

Zapraszamy do biblioteki w Raszówce wraz ze swoim egzemplarzem książki po pamiątkową pieczęć przygotowaną na okoliczność Narodowego Czytania 2020 roku przez Kancelarię Prezydenta RP.  Przypomnijmy, że od lat patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem pełni Para Prezydencka.

(RED)