Narodowe Czytanie 2019 w Chróstniku

W tym roku, nie tylko mieszkańcy Obory zapraszają na Narodowe Czytanie. W piątek 6 września o godzinie 18.00  Narodowe Czytanie organizowane będzie także w świetlicy wiejskiej w Chróstniku. Uczestnicy imprezy będą mieli możliwość uzyskania pamiątkowej pieczęci na własnych egzemplarzach polskich nowel, która została przygotowana na tę okoliczność przez Kancelarie Prezydenta RP. Impreza odbędzie się z udziałem amatorskiej grupy aktorów z Chróstnika, która powstała w ramach projektu Wybieram teatr organizowanego przez  Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

Przypomnijmy, że tegoroczna 8. edycja Narodowego Czytania przebiega pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” i skupia uwagę na polskich nowelach Orzeszkowej, Konopnickiej, Prusa, Schulza, Reymonta, Żeromskiego, Sienkiewicza i Rzewuskiego. To wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry,  podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W ubiegłym roku czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Co roku w tej akcji bierze  udział coraz większa liczba uczestników i teraz dołączyli do nich mieszkańcy Chróstnika.

Organizatorami wydarzenia są  Wójt Gminy Lubin, Ośrodek Kultury Gminy Lubin, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz grupa teatralna z Chróstnika.

(GBP)