Najpiękniejszy wieniec dożynkowy z Miroszowic

Sołectwo Miroszowice zwyciężyło w tegorocznym konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2018”, organizowanym przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin . Dzień później nasz wieniec reprezentował Gminę Lubin na konkursie powiatowym,  podczas którego zdobył zaszczytne drugie miejsce.

Rozstrzygniecie naszego gminnego konkursu odbyło się w Gorzycy, czyli w sołectwie które wygrało konkurs w ubiegłym roku . Tym razem dziewięć sołectw przygotowało piękne wieńce.

– To bardzo ważne, że się tu spotykamy i że bierzecie udział w tym konkursie kultywując najpiękniejsze tradycje gmin wiejskich – mówił Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin. – To bardzo trudna i żmudna praca, ale efekty są piękne. Wszystkie wieńce nagrodziłbym pierwszym miejscem.

Komisja konkursowa, w skład której wchodziły plastyczki i artystki Elżbieta Kochan i Ewa Niżnik, rzeczywiście nie miały łatwego zadania.

– Widać, że każdy wieniec wymagał dużego nakładu pracy, każdy jest przy tym oryginalny i pomysłowy, więc ocenianie ich i podziwianie to czysta przyjemność i radość. Wszystkim twórcom należą się duże brawa – mówiła Elżbieta Kochan.

Ten entuzjazm był także widoczny przy odczytywaniu werdyktu, bowiem nagrodzono wszystkie prace. Zgodnie z założeniami konkursu wieńce musiały formą i użytymi materiałami nawiązywać do polskich tradycji. Ich wysokość nie mogła przekraczać 180 cm, szerokość u podstawy i maksymalna średnica to 150 cm. Żaden nie zawierał  elementów plastiku, styropianu, czy też tworzywa sztucznego.  Dodatkowo wszystkie wieńce nawiązywały  tematyką do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Szczegółowe wyniki konkursu

I miejsce 500 zł Sołectwo Miroszowice