Nagrodzone „Księgi Jakubowe” w gminnej bibliotece

ksiegiKsiążka Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, uhonorowana najważniejszą polską nagrodą literacką Nike, dostępna jest już w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszówce oraz jej placówkach filialnych w Chróstniku, Miłoradzicach, Niemstowie, Oborze i Księginicach.

To niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — „Księgi Jakubowe” imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe.

olgaZ ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.
Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Oldze Tokarczuk gratulujemy drugiej już Nagrody Nike (przypomnijmy, że pierwszą dostała w 2008 roku za „Biegunów”), a naszym Czytelnikom z całego serca „Historie Jakubowe” polecamy!

Źródło: Azymut.pl, LubimyCzytac.pl
fot. Wojtek Wojtkielewicz.