Multimedialna Ławka Niepodległości w Raszówce

Gmina Lubin znalazła się w gronie 143 laureatów konkursu ogłoszonego dla całego kraju przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dotyczył on dofinansowania budowy „Ławki Niepodległości dla samorządów” – upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Całkowita wartość projektu wynosi 35 000  zł, w tym kwota pozyskanego dofinansowania to wartość 26 250zł. Za te pieniądze stanie multimedialna Ławka Niepodległości w centrum wsi przed wejściem do Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce.

Dzięki tej ławce można będzie zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości m.in. będzie można odsłuchać fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady czy fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującego powstanie niepodległego Państwa Polskiego
z dnia 16 listopada 1918 r.

Ławka będzie wyposażona w sieć WiFi oraz fotokod QR, który umożliwi dostęp do materiałów historycznych za pomocą smartfona czy tabletu.  Ławka ma stanąć w Raszówce do końca tego roku.

(KM)