Uwaga na burze z gradem!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej  we Wrocławiu prognozuje że w dniu 25 lipca br. od godz. 11:00 do godz. 24:00 mogą wystąpić silne burze z gradem z opadami deszczu od 10 mm do 25 mm, lokalnie 50 mm oraz porywami wiatru do 60km/h. Lokalnie prognozowany jest grad.

Bądź bezpieczny podczas burzy!

Podczas burzy, intensywnych opadów deszczu czy huraganowego wiatru należy zachować szczególną ostrożność.

RCB_BEZP_burzaPorażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Piorun uderzający w ziemię jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi. Uderzając w jakikolwiek obiekt, oddziałuje cieplnie i mechanicznie oraz traci swą siłę. Zagrożeniem w czasie burzy są prądy udarowe płynące podczas odgórnych wyładowań atmosferycznych.

Wyładowania atmosferyczne mogą spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń np. telewizora czy komputera.

Aby zabezpieczyć się przed burzą należy usunąć z balkonów, tarasów i parapetów czy okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. W czasie burzy drzwi i okna powinny być zamknięte, a urządzenia elektryczne i gazowe wyłączone z kontaktu. Nie należy w tym czasie również wychodzić z domu. Podczas trwania żywiołu często dochodzi do awarii prądu. Powinniśmy mieć pod ręką naładowany telefon komórkowy, latarkę lub świeczkę. Powinniśmy się zaopatrzyć także w wodę pitną, żywność i niezbędne leki.
Nie powinno się obserwować niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie wolno podchodzić do okien i drzwi.

Jeśli silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej  nie  kontynuuj jazdy. Należy się wtedy zatrzymać i poszukać bezpiecznego schronienia. Nie można szukać schronienia pod drzewami, słupami, wiatami autobusowymi. Trzeba unikać też otwartej przestrzeni.

(IMGW/AH)