Okres wakacji sprzyja zabawom i piknikom, nie zapominajmy jednak, że nie wolno sprzedawać alkoholu osobom nieletnim. Po pierwsze to przestępstwo, po drugie skutki spożycia alkoholu przez dzieci mogą mieć daleko idące konsekwencje.
Do wszystkich przedsiębiorców w Gminie Lubin trafiły specjalne ulotki wraz z materiałami informacyjnymi przypominające o zakazie sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.
-Wiemy, że w codziennej pracy sprzedawcy spotykają wielu młodych ludzi, którzy chcą kupić w sklepie, kawiarni lub pubie napoje alkoholowe. Wiemy, że jest to dla sprzedawców trudna sytuacja, i że odmawiając sprzedaży alkoholu osobom nieletnim sprzedawcy czują się trochę niepewnie. Dlatego zwłaszcza w okresie wakacji przypominamy, że taka sprzedaż to przestępstwo i ostrzegamy przed skutkami – mówi Agnieszka Hałas z Komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w Gminie Lubin.
Przygotowano specjalne kompendium wiedzy na temat aspektów prawnych, skutków spożywania alkoholu przez nieletnich, praktycznych sposobów oceniania wieku klienta oraz strategii odmawiania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Te materiały można pobrać z dysku internetowego pod adresem www.dropbox.com, wystarczy zalogować się podając mail: odpowiedzialny@sprzedawca.pl i hasło: poproszędowód.
Zdaniem lekarzy i psychologów nawet niewielkie ilości alkoholu, niegroźne dla dorosłych, mogą uszkadzać procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Dotyczy to nie tylko rozwoju biologicznego, ale również procesów związanych z uczeniem się i zapamiętywaniem oraz rozwojem uczuciowym. Gdy człowiek ma kilkanaście lat budują się fundamenty jego umysłu i osobowości. Oszołomienie alkoholem dostarcza fałszywych informacji i drogowskazów. Młody człowiek uczy się wiązać swoje przyjemne stany z alkoholem, a nie z konkretnymi wydarzeniami życiowymi i w ten sposób oddala się od rzeczywistości.
(SR)