Motocykliści na drogach

Wiosenno-letnia aura sprawia, że na drogach naszego regionu coraz częściej pojawiają się miłośnicy jazdy na dwóch kółkach. Lubińscy policjanci apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Zadbajmy o bezpieczeństwo, nie tylko swoje ale także innych uczestników dróg.

Słoneczne dni zachęcają do korzystania z jednośladów. Nie zawsze jednak pasja jazdy motocyklem idzie w parze z bezpieczeństwem. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka jest pewna.

Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z wypadku bez obrażeń – mówi mł. asp. Anna Szajbler  z  zespołu ds. profilaktyki społecznej Komendy Powiatowej Policji  w Lubinie. – Jazda na motocyklu to nie wyścig, a wzmożone przez policjantów kontrole, nie zapewnią bezpieczeństwa na drogach, jeżeli sami miłośnicy jednośladów o to również nie zadbają.

Jak wynika z policyjnych obserwacji motocykliści poprzez nie stosowanie się do przepisów ruchu drogowego: brawurową jazdę, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowe wyprzedzanie coraz częściej powodują poważne zagrożenia dla siebie i innych użytkowników dróg. Brak ostrożności, zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejne niekorzystne czynniki wpływające na bezpieczeństwo.

Lubińska policja apeluje zatem o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie dozwolonych prędkości.

– Właściciele motocykli zanim wyruszą w drogę powinni sprawdzić stan techniczny swojego jednośladu, zwłaszcza oświetlenie, stan opon i hamulców. Ważnym elementem dla motocyklisty jest również odpowiednia odzież – właściwie dobrany kask, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice. Warto także zadbać o odblaski, które sprzyjają lepszej widoczności – przypomina  Anna Szajbler  z  KPP w Lubinie.

Pamiętajmy również, że kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania oraz przewidywania reakcji innych uczestników ruchu to dewizy, które należy w sobie doskonalić, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

(SR, lubin.policja.gov.pl)