„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Gmina Lubin po raz drugi włącza się do akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Specjalne podziękowania za udział w ubiegłorocznej edycji otrzymał wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan. Wyróżnienia wręczone zostały podczas konferencji „Wolontariat – droga do rozbudzania potrzeby/pasji pomagania innym oraz kształtowania obywatelskich i patriotycznych postaw”, która odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – to wielka dolnośląska społeczna akcja pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Patronat medialny od początku sprawuje Telewizja Wrocławska, a serce temu przedsięwzięciu oddała redaktor Grażyna Orłowska-Sondej, która od 10 lat zajmuje się kresowymi nekropoliami.

Dzięki akcji udało się zapobiec likwidacji ogromnego, zabytkowego cmentarza w Kołomyi, który 10 lat temu był przeznaczony do zaorania. Przez kolejne lata remontowane były cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują każdego roku uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkól, w ten szlachetny sposób spędzając wakacje. Na ratunek czeka jeszcze 46 cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, udokumentowanych i opisanych.

Do akcji czynnie włączyła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Legnicy, a za jej sprawą także Gmina Lubin. Współkoordynatorem tego przedsięwzięcia jest studentka PWSZ, mieszkanka Raszówki Anna Ickiewicz.

– Nie mogliśmy nie włączyć się do tej akcji. To wyjątkowo cenna inicjatywa, koło której nie można przejść obojętnie, ponieważ tylko od nas zależy czy dziedzictwo historyczne Kresów Wschodnich przetrwa i czy będą je mogły poznać kolejne pokolenia. Dlatego również w tym roku postaramy się jako samorząd wesprzeć to przedsięwzięcie – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Podziękowania za wsparcie akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  otrzymali także Dariusz Sędzikowski, sołtys Karczowisk, Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin oraz Maja Grohman, rzecznik prasowy wójta Gminy Lubin, która w imieniu szefa gminnego samorządu odebrała wyróżnienie.

Kolejny wyjazd na Ukrainę już w najbliższy poniedziałek. Ekipa PWSZ  w Smitkowie koło Baru porządkować będzie miejscowy cmentarz. Dzięki wolontariuszom stanie tam krzyż i zawiśnie pamiątkowa tablica, upamiętniająca pochowanych tam Polaków. Mieszkający tam rodacy otrzymają materialne wsparcie m.in. w postaci materiałów szkolnych dla dzieci.

(red)