Miroszowice jadą do Ścinawy z wieńcem dożynkowym

Aż dwanaście sołectw stanęło do Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Lubin. Wieńce wykonane były tradycyjną metodą, nie wolno było używać niczego, co nie jest naturalne. Pierwsze miejsce, drugi rok z rzędu, zajął wieniec sołectwa Miroszowice.

– Jestem zauroczony tymi wszystkimi wieńcami, bo rozmawiając z wykonawcami dowiedziałem się jak wiele pracy to państwa kosztowało i ja osobiście dałbym wszystkim pierwsze miejsca – mówił zastępca wójta Gminy Lubin Bartosz Chojnacki.

Było prawie tak jak powiedział zastępca wójta. Wszystkie prace zostały nagrodzone, lecz jedna wzbudziła szczery zachwyt jurorek.

– Dziękuję za zaproszenie mnie do składu jury, za to, że mogę brać udział w tak pięknym wydarzeniu i oceniać tak piękne prace. Prace oceniałyśmy pod kątem estetyki, dbania o szczegóły, w niektórych pracach te szczegóły były dopracowane do granic możliwości. Niestety musiałyśmy wybrać jeden, który reprezentować będzie Gminę Lubin w konkursie powiatowym – mówiła przewodnicząca jury Agnieszka Byszkowska, artystka-plastyk.

– Nie ma dzisiaj zespołu przegranego, wszyscy zostają nagrodzeni . W tym roku w konkursie bierze udział aż dwanaście zespołów, o trzy więcej niż w roku ubiegłym. Cieszę się, że tak wiele sołectw kultywuje tę piękną tradycję, co wyróżnia naszą Gminę w regionie. Niestety do Ścinawy może jechać tylko jeden wieniec, musieliśmy dokonać wyboru, choć był on naprawdę bardzo trudny – mówiła dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin Magdalena Dubińska.

Drugi rok z rzędu zwyciężył wieniec sołectwa Miroszowice. Wykonały go sołtys Stanisława Jasion wraz z bratową Leokadią, a przygotowywały się do tego już od wiosny.

– Samo wykonanie wieńca zajęło nam trzy tygodnie, ale do tego dochodzi jeszcze wysiew wszystkich kwiatów i traw, pielęgnacja i zbiór. Duszą artystyczną tej pracy jest moja bratowa, ona to widzi zanim powstanie, ja głównie wykonywałam jej polecenia. Wieniec jest wykonany ze zbóż, kwiatów i ziół, które same zebrałyśmy, jedynie gipsówkę dostałyśmy od kuzynki – mówi Stanisława Jasion.

Dwa równorzędne drugie miejsca w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy otrzymały sołectwa Czerniec i Gorzyca, a trzecie sołectwo Obora. Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia, a wszystkie sołectwa nagrody pieniężne.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom życzymy powodzenie w konkursie powiatowym!

(AI)