Ministerstwo zaprasza na spotkania w sprawie wymiany pieców i termomodernizacji

Ministerstwo Środowiska uruchamia program „Czyste powietrze”, którego istotnym elementem będzie dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania i przeprowadzenia termomodernizacji w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. W związku z tym na Dolnym Śląsku zaplanowano cykl spotkań informacyjno-edukacyjnych. W naszym powiecie będzie jedno takie spotkanie i odbędzie się ono w najbliższą środę 12 września w Krzeczynie Małym.

Jak pokazują raporty Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jakość powietrza w Polsce stopniowo ulega poprawie, ale jednocześnie ciągle umiera z tego powodu rocznie ok. 45 tysięcy osób, czyli ponad siedem razy więcej niż w wyniku biernego palenia.

Nasz samorząd rocznie inwestuje około 5 milionów złotych w realizację uchwalonego w 2015 roku „Planu gospodarki niskoemisyjnej”.

Teraz ogólnopolski program wdraża Ministerstwo Środowiska i zamierza przeznaczyć na niego do 2029 roku 103 miliardy złotych. To priorytetowy program o nazwie „Czyste powietrze” i w celu rozpowszechnienia wiedzy na jego temat ministerstwo zaplanowało organizację spotkań informacyjno-edukacyjnych z mieszkańcami gmin w całej Polsce. W Województwie Dolnośląskim te spotkania odbędą się w przyszłym tygodniu i będzie ich 26. W Powiecie  Lubińskim zaplanowano jedno, w najbliższą środę 12 września o godzinie 17.00 w świetlicy wiejskiej w Krzeczynie Małym.  Organizuje je na zlecenie Ministerstwa Środowiska firma BERM Spółka z o.o. Spółka Komandytowa. Podczas tych spotkań uczestnicy dowiedzą się m.in. czym palić w domowych piecach by nie szkodzić środowisku, a także w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu bądź wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego.

Ze szczegółami programu można się zapoznać w ulotce poniżej.

(SR)

Czyste_powietrze_ulotka