Mieszkańcy Gminy Lubin solidaryzują się z Francuzami

Gmina Lubin od siedmiu lat współpracuje francuską Gminą Satonay – Camp. Organizowano w tym czasie już wiele spotkań i wizyt polskich i francuskich samorządowców, sportowców, zespołów muzycznych. Teraz przygotowywana jest wymiana rodzin, dzięki której można będzie zobaczyć miasto i okolice, posmakować potraw , uczestniczyć w codziennym życiu, a później w ramach rewizyty pokazać swoją rodzinę, przyjaciół i zwyczaje.

Po pożarze katedry Notre Dame, który żywo dotknął wszystkich Europejczyków, w imieniu mieszkańców Gminy Lubin, wójt skierował do mera Satonay – Camp  Pierra Abadie specjalny list z wyrazami współczucia. Poniżej publikujemy jego polską wersję.

Monsieur Pierre Abadie,

Maire de Sathonay-Camp

Place Joseph Thévenot

69580 Sathonay-Camp France

Szanowny Panie Merze,

w  imieniu Mieszkańców oraz władz Gminy Lubin składam najszczersze wyrazy współczucia z powodu pożaru katedry Notre Dame.  Paryska katedra to symbol Europy i część naszego światowego dziedzictwa. Jesteśmy głęboko zasmuceni i solidaryzujemy się ze wszystkimi mieszkańcami Francji w bólu.  Zapewniamy Was o naszej przyjaźni, wsparciu
i bliskości , łącząc się w tych dniach w modlitwie.  To tragiczne chwile dla wszystkich ludzi wierzących.

Mam jednak jednocześnie  wrażenie, że byliśmy także świadkami cudu, bowiem mimo tego tragicznego pożaru udało się uratować  relikwie, odnaleźć w zgliszczach miedzianego koguta czyli bezcenny relikwiarz  i ocalało 95% zabytków i dzieł sztuki. Ocalała także Kaplica Polska z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z relikwiami św. Jana Pawła II. Rozmiary tej tragedii mogłyby być naprawdę ogromne. Składam wyrazy uznania
i szacunku  dla strażaków, którym udało się tak bardzo zminimalizować straty.

Tysiące osób i instytucji zadeklarowało już wsparcie i pomoc materialną przy odbudowie Notre Dame. Wierzę, że po odbudowie Nasza Pani będzie jeszcze piękniejsza!

Oddając się modlitwie do Marii Matki Bożej pragnę jednocześnie złożyć z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego najserdeczniejsze życzenia radości i wszelkiego dobra. Niech ten szczególny czas, w którym życie i optymizm rozbudza w nas nadzieję, przyniesie początek nowym zamierzeniom oraz pozwoli na przeżycie pięknych, spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych.

Tadeusz Kielan

Wójt Gminy Lubin